Nádherná podívaná: Zamrzly Niagarské vodopády, teplota v USA klesá až k -25 °C

Autor: Darina Jíchová - 
23. ledna 2019
16:56

Spojené státy sevřela zima, velké mrazy udeřily hlavně na středozápadu a severovýchodu země. Teplota klesla tak nízko, že „zastavila“ i jindy burácející Niagarské vodopády. Turistům se naskytla nečekaná podívaná, informovala stanice CNN.

Překvapení návštěvníci si fenomén fotili a sdíleli na sociálních sítích. „Je to jako scéna z Ledového království,“ sdělila reportérům CNN jedna z návštěvnic Niagarských vodopádů Emma Grafhamová. Na snímcích se vyjímá zamrzlá krajina, skrze led jen místy stále proudí voda.

USA a Kanadu svírají mrazy, zamrzly dokonce i Niagarské vodopády (23. 1. 2019).USA a Kanadu svírají mrazy, zamrzly dokonce i Niagarské vodopády (23. 1. 2019). | reprofoto/twitter

V USA přituhuje

Podle meteorologů mrazy na severovýchodu USA přetrvají po celý týden, teplota se během posledních dní pohybovala mezi -5 až -20 stupni, o víkendu by se podle meteorologa CNN Michaela Guye mohla posunout až na -25 stupňů. „Studená fronta se udrží nejméně dva další týdny,“ varoval Guy.

Odborník: Vodopády nezamrzly

Odborníci z Univerzity v Buffalu ale upozornili, že tak masivní vodopády, jako jsou ty Niagarské, nemůžou prostě zmrznout. „Něco, co se pohybuje takovou rychlostí a silou, zamrzá velmi obtížně,“ uvedl univerzitní profesor Stuart M. Evans. Vysvětlil, že mráz sice ubral vodě na síle a její povrchová vrstva zmrzla, vodopády jako takové se nezastavily a jejich voda pod ledem dál proudí.

„Kdyby vodopády skutečně zmrzly, zastavila by se voda v řece Niagara. Ta by se začala hromadit a způsobila by záplavy, jako tomu bylo v březnu 1848. Řeka proudí do vodopádů, kdyby zamrzly, ta voda by pořád musela někam jít,“ dodal Evans. „V létě protéká vodopády přes 2 miliony litrů vody za sekundu, zima sice sílu vody zmenšila, ale ne natolik, aby vodopády zamrzly,“ prohlásil Evans. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud