Řecko brání historii: 2300 památek je na zvláštním seznamu, věřitelé na ně nedosáhnou

Autor: ČTK, ula - 
23. 1. 2019
07:35

Řecká vláda vyňala 2330 archeologických nalezišť, památek a muzeí ze státního majetku v reakci na protesty občanů, kteří se obávali, že by kulturní dědictví mohlo skončit v rukou věřitelů země. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na řecké ministerstvo kultury.

Jednou z položek, které spadaly pod holdingovou společnost vlastněnou řeckým státem, byl archeologický komplex paláců v Knóssu na ostrově Kréta. Zmiňovaná holdingová společnost, Řecká společnost pro majetek a účasti (HCAP), vznikla v roce 2015 k uspokojení mezinárodních věřitelů při posledním, třetím záchranném programu pro Řecko. Vedle řady státních nemovitostí a podílů ve státních společnostech kontroluje i domácí záchranný bankovní fond a privatizační agenturu HRADF.

Vláda opakovaně popřela, že by kulturní dědictví mohlo být prodáno, čímž ale protestům nepředešla. Loni v říjnu například na jeden den stávkovali archeologové a po čas jejich protestu se turisté nedostali na athénskou Akropoli.

„Kulturní majetek byl (z holdingu) vyňat,“ informovala dnes reportéry řecká ministryně kultury Myrsini Zorbaová o ministerské vyhlášce. „Máme 2330 aktiv, která jsou nyní chráněna právním úkonem, a teď si můžeme oddechnout,“ dodala. 

Úplný seznam bude zveřejněn později, uzavřela ministryně.

Video Peloponés: Koupání na dosah antických památek - YouTube/Visit Greece

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa