Rakouského novináře v Turecku propustili. Češi zůstávají za mřížemi
V Turecku byl na Štědrý den propuštěn z vězení rakouský novinář, jehož tamní prokuratura viní z členství v teroristické organizaci. Devětadvacetiletý Max Zirngast, který veškerá obvinění odmítá, ale nesmí opustit Turecko a musí se pravidelně hlásit tamní policii. Soud s ním má začít 11. dubna. Informovala o tom rakouská média. V tureckém vězení jsou už dva roky také dva Češi - Markéta Všelichová a Miroslav Farkas.
Rakouského levicového novináře Zirngasta zatkla turecká policie v září spolu se dvěma Turky kvůli „členství v ozbrojené teroristické organizaci“. Tamní úřady je viní z vazeb na zakázanou Tureckou komunistickou stranu, za což jim hrozí až deset let vězení.
Zirngast studoval filozofii a politologii na vídeňské univerzitě a v roce 2015 odjel do Turecka pokračovat ve studiích na Technické univerzitě Blízkého východu v Ankaře. Psal pro různá média turecká i zahraniční, včetně radikálně levicových. Ve svých článcích byl kritický vůči turecké vládě, uvedl rakouský deník Der Standard.
Zatčení Zirngasta tento měsíc kritizoval jako nepřijatelné i rakouský kancléř Sebastian Kurz, který vyzval k novinářovu okamžitému propuštění.
Podle turecké platformy pro nezávislou žurnalistiku P24 je v současné době v tureckém vězení nejméně 170 novinářů a pracovníků médií, kteří jsou buď ve vazbě, nebo si již odpykávají trest. Turecká prokuratura obviňuje novináře, ale například i opoziční politiky často z podpory teroristické organizace. Podle ochránců lidských práv využívá režim tato obvinění k umlčení svých kritiků.
Tresty vynášejí turecké soudy nad kritiky režimu kvůli údajné „podpoře teroristické organizace“ či kvůli „teroristické propagandě“, zejména kvůli vazbám daných osob na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK) nebo na hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije v USA a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ho dlouhodobě viní ze snahy svrhnout jeho vládu.
Češi dostali trest
V tureckém vězení už si svůj trest odpykává také dvojice Čechů Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, ti byli odsouzeni za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Za mřížemi mají strávit 75 měsíců, tedy přes šest let.
Dvojice již v Turecku vyčerpala všechny možnosti, trest potvrdil i turecký nejvyšší soud. Češi se mohou obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
V září poslaly tamní soudy do vězení také mladého Brita. I on má pykat za to, že měl spolupracovat s kurdskými milicemi YPG. Joe Robinson v Sýrii válčil po boku kurdských bojovníků proti samozvanému Islámskému státu. Dostal 7,5 roku vězení.
Jeho bulharská snoubenka dostala podmínečný trest za „teroristickou propagandu“. Tvrdí, že byla odsouzena za to, že na Facebooku sdílela záznamy s kurdskou vlajkou a odkazy na kurdské písně na YouTube.