Známý novinář si ve svých článcích vymýšlel. „Jsme na dně,“ píše časopis Spiegel

Autor: ČTK, nkov - 
19. prosince 2018
20:15

Německým renomovaným zpravodajským magazínem Der Spiegel otřásá bezprecedentní skandál. Známý redaktor Claas Relotius (33) se přiznal, že si „ve velkém“ vymýšlel a manipulativně upravoval rozhovory a příběhy reportáží. Informoval o tom ve středu web Spiegel Online. Relotius přitom obdržel řadu prestižních novinářských cen a spolupracoval s různými světovými médii. Samotný Der Spiegel připustil, že jde o dosavadní „dno“ jeho 70letých dějin, a čtenářům se omluvil.

Magazín odhalil případ díky interním upozorněním a vlastním rešerším. Usvědčený redaktor v neděli vyklidil svou kancelář a v pondělí rozvázal pracovní poměr.

Relotius zpočátku pro Spiegel psal jako novinář na volné noze, zhruba rok a půl pak byl řádným zaměstnancem časopisu. V tištěné a internetové verzi periodikum zveřejnilo od roku 2011 na 60 Relotiových textů.

První podezření se podle magazínu objevila po publikování článku o domobraně v Arizoně v listopadu tohoto roku. Jeho kolega, který se podílel na rešerších k příběhu, pojal podezření a vyjádřil znepokojení. Podařilo se mu shromáždit materiál usvědčující kolegu z manipulací.

Relotius zpočátku pochybení popíral, ale nakonec přiznal, že si vymyslel mnoho pasáží nejen v dané reportáži, ale také v mnoha jiných textech. Nikdy se také nesetkal s mnoha osobami, které citoval ve svých příbězích. Nakonec se přiznal, že si vymýšlel celé příběhy nebo překrucoval fakta. Přinejmenším částečně tak zfalšoval nejméně 14 článků.

Záhadný twitterový účet

Magazín uvedl, že redaktor porušil dávné hodnoty periodika. Nyní se stále vyšetřuje, jak často a jakým způsobem. Relotius se veřejně k obviněním nevyjádřil. Ve středu se ale na Twitteru objevil údajný profil redaktora. „Fleischauer mi pomáhal,“ odkazuje jeden příspěvek zjevně na sloupkaře Spiegelu Jana Fleischauera.

V minulosti Relotius pracoval pro mnoho dalších vysoce respektovaných médií. Publikoval například v německém časopisu Cicero, ve švýcarském nedělníku Neue Zürcher Zeitung am Sonntag, v německých denících Financial Times Deutschland, taz a Die Welt, v agentuře DPA, v magazínu deníku Süddeutsche Zeitung, na serveru Zeit Online nebo v nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Relotius obdržel zejména v Německu mnoho mediálních ocenění. Americká televize CNN ho dokonce v roce 2014 prohlásila novinářem roku.

I letos dostal německou cenu pro nejlepší reportáž roku - za příběh o syrském chlapci, který se domnívá, že spoluzavinil rozpoutání občanské války ve své zemi. Porota ocenila text „bezpříkladné lehkosti, obsažnosti a závažnosti, který nikdy nenechává na pochybách, o jaké zdroje se opírá“. Ve skutečnosti jsou i v tomto případě všechny zdroje nejasné. Mnohé je možná vymyšlené - citace, místa i osoby, připouští Der Spiegel.

Video Fake news - dezinformace a propaganda na internetu - Živě.cz

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

mandat ( 20. prosince 2018 09:32 )

Media lzou vsude i v CR a dokonce CT za to kasiruje od lidi penize.Divim se, ze si tohle nechate libit.Normalne by mela CT za ten srot,co vysila uz davno zkrachovat.

Taurus70 ( 20. prosince 2018 07:06 )

A pak se ty nuly rozciluji kdyz je nekdo nazve Presstituty,vse spatne co o co cloveka o nich jen napadne je prapravda v plnem rozsahu🤐😎

junkiexl ( 19. prosince 2018 21:27 )

Neboli uplne bezny normalni novinar dnesni doby. Nechapu to diveni.

tompetr88 ( 19. prosince 2018 20:57 )

-_-_-Najděte nahé ženy ve vašem městě zde : tress.is/zeny

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud