Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

„Antikrist“ Soros dostal významné ocenění. A dál čelí „brutálním útokům“

Autor: ČTK - 
19. prosince 2018
12:48

Americký finančník maďarského původu George Soros je podle výběru britského listu Financial Times (FT) osobností letošního roku. Prestižní noviny jej označily za praporečníka liberální demokracie, která je v obležení populistů. V minulosti byli osobnostmi roku zvoleni například americký prezident Donald Trump či německá kancléřka Angela Merkelová.

Zatímco běžně Financial Times vybírá osobnost roku na základě toho, čeho v uplynulých dvanácti měsících dosáhla, na 88letého Sorose, „jednoho z nejvýznamnějších filantropů na světě“, padla volba „kvůli hodnotám, které reprezentuje“.

Miliardář v kurzu

Americký miliardář, který se narodil jako György Schwartz v roce 1930 v Budapešti, je podle britského listu „praporečníkem liberální demokracie a otevřené společnosti“. „Toto jsou hodnoty, které triumfovaly ve studené válce. Dnes jsou obklíčeny ze všech stran: od Ruska Vladimira Putina po Ameriku Donalda Trumpa,“ zdůvodnily svůj výběr FT.

Soros podle britského listu přes tři desítky let bojuje proti autoritářství, rasismu a netoleranci. Jeho úsilí mu vyneslo „brutální“ útoky, které se jej snaží očernit, a „hněv autoritářských režimů“ i populistů, „kteří stále více nabývají na síle, obzvlášť v Evropě“. Britský list připomněl, že Soros je vzhledem ke svému židovskému původu mimo jiné terčem antisemitských výpadů.

Soros: Přál bych si méně nepřátel

Na amerického finančníka maďarského původu v minulosti útočili mimo jiné americký prezident Donald Trump, příznivci tvrdého brexitu v Británii, ale i slovenský expremiér Robert Fico, který jej spojoval s demonstracemi proti tehdejší vládě v Bratislavě. Nejčastěji je pod palbou kritiky Soros v rodném Maďarsku, kde jej premiér Viktor Orbán viní mimo jiné z podpory migrace.

„Obviňují mě ze všeho, i z toho, že jsem Antikrist,“ řekl Soros listu Financial Times. „Přál bych si, abych neměl tolik nepřátel, ale beru to jako znamení, že dělám něco dobře,“ dodal.

První osobností roku byl kancléř Schmidt

Soros prostřednictvím nadační sítě Open Society Foundations podporuje projekty na ochranu lidských práv na celém světě a uděluje například stipendia studentům. Pražská pobočka OSF byla založena v roce 1992. Soros podle agentury DPA do svých nadací vložil už 32 miliard dolarů (asi 722 miliard korun).

List Financial Times vybral osobnost roku poprvé v roce 1975, kdy se jí stal německý kancléř Helmut Schmidt, pravidelně ale svůj výběr zveřejňuje až od roku 2002. Loni volba padla na Susan Fowlerovou, americkou softwarovou inženýrku, která se zasadila o změnu přístupu velkých společností k sexuálnímu obtěžování. Předloni byl osobností roku Financial Times americký prezident Trump, v roce 2016 německá kancléřka Merkelová.

Jeffrey ( 19. prosince 2018 22:05 )

Chce prosadit povinné čipování?Jaký na to máte názor?

Jeffrey ( 19. prosince 2018 21:40 )

Tímpádem může být skutečný Antikrist.Je to maximálně tak vyvolený blázen.Jistě jste všichni viděli Demolition man.Ten film mi přijde hodně nadčasový.Mohu poprosit o facebook nebo přímo mobilní kontakt?Dlouho sem hledal někoho s kým bych si o tomhle napsal nebo i prohodil pár slov.

Taurus70 ( 19. prosince 2018 18:17 )

Soros je regulerni blazen ktery se citi vyvolenym spasitelem,uz davno se mel izolovat od spolecnosti😢😢

Jeffrey ( 19. prosince 2018 15:25 )

Soros je dle mého mafián ovšem je zapotřebí si položit otázku jestli je skutečný Antikrist?Je podle vás Antikrist?Jaké máte názory?

Profesor ( 19. prosince 2018 13:59 )

Ten by měl spíš dostat cenu Adolfa Hitlera a J.V. Stalina za jeho úsilí jak podmanit svět bez aramády a vybudování demokraticko-muslimské celosvětové společnosti, kdy musulmani, kterých je na světě nejvíc, budou novým typem árijské rasy. Ti statní jim budou otročit

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud