Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Veřejnoprávní televize se pustila do Sorose. „Žid s chapadly“ už byl ale moc

Autor: Mii - 
25. října 2018
19:15

Podnikatel maďarského původu je „Žid s chapadly v USA“. S takovými antisemitskými výrazy častovala amerického miliardáře George Sorose nizozemská veřejnoprávní televize NOS. Na televizi se za zvolený slovník spustila lavina kritiky a musí se tak omlouvat, informoval magazín Newsweek.

Článek se objevil v úterý na zpravodajském webu televize NOS Nieuws. Problematická věta začínala slovy: „Žid Soros, který podporuje organizace otevřeně kritické k vládám a má chapadla v americké politice…“. Text na webu stále existuje, ale autoři jej upravili tak, aby tuto formulaci neobsahoval.

Inkriminovaná zpráva se týkala pokusu o atentát na Sorose, kdy v pondělí jeho ochranka objevila, že neznámý útočník do jeho domu na předměstí New Yorku poslal výbušninu. Podnikatel v té době nebyl doma a policie později bombu v nedalekém parku řízeně odpálila. NOS se rozhodla v textu osobou Sorose podrobněji zabývat a uvedla několik konspiračních teorií, které kolem jeho jména existují.

Text kritizoval například viceprezident belgické židovské organizace CEJI-A Ronny Naftaniel, která se snaží šířit toleranci k Židům po celé Evropě. Podle něj byl použitý jazyk „totálně antisemitský“ a „nechápe, jak toto někdo mohl napsat“.

Výhrady uvedl rovněž Yoeri Albrecht, šéf amsterdamské produkční společnosti De Baile. Podle něj musela NOS „najmout někoho z Der Sturmer, aby text vytvořil“. Der Sturmer byl nacistický německý deník, který existoval do konce druhé světové války. „Jak si proboha může Žid dovolit kritizovat vládu,“ konstatoval Albrecht sarkasticky.

Televize se kaje za neopatrná slova

NOS se po vlně kritiky omluvila. „Dřívější verze textu o Georgi Sorosovi obsahovala nešťastnou formulaci,“ napsala televize na Twitter. Použitá slova byla skutečně „nesprávná a neopatrná“, přiznala později.

Chybu přiznal i šéfredaktor NOS Marcel Gelauff. Původním záměrem podle něj nebylo kritizovat Sorose, ale ukázat, jaké rozpoložení mysli mají jeho zarytí oponenti. Autoři ovšem konečné vyznění nedomysleli a ze zprávy se tak stal antisemitský text.

Kritika od Trumpa a Orbána

Soros, který letos oslavil 88. narozeniny, je často démonizovanou osobou, hlavně mezi příznivci krajní pravice a konspiračních teorií. Kritizované jsou zejména jeho politické aktivity skrze nadaci Open Society Foundations, kterými má podle oponentů „ovládat celý svět“.

Kritika často zaznívá v USA, kde nedávno prezident Donald Trump navzdory absenci důkazů obvinil miliardáře z organizování protestů proti soudci Brettu Kavanaughovi. Nejvýraznějším Sorosovým kritikem je ale maďarský prezident Viktor Orbán, který v zemi dokonce prosadil zákon přezdívaný „Stop Soros“. Ten zavádí tvrdé pokuty pro organizace, které se snaží podporovat migranty a uprchlíky.

Vnitro: Fámy o Sorosovi šíří kvazimediální weby

Miliardář budí emoce rovněž v Česku. Před Sorosovými aktivitami varovala například Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, hlavně ve vztahu k uprchlíkům.

Že je Soros častým tématem mezi extremisty, potvrdila letošní zpráva ministerstva vnitra. „Často bylo skloňováno jméno George Sorose. Personifikaci amerického finančníka do pozice hlavního podporovatele tuzemských ,vlastizrádců‘ se podařilo kvazimediálním webům úspěšně včlenit do rétoriky extremistických uskupení. Dlouhou dobu tuzemští extremisté ve valné většině Sorosovy aktivity v Evropě vůbec nezmiňovali a lze se domnívat, že o jeho existenci ani nevěděli,“ napsalo ministerstvo ve své zprávě o situaci mezi českými extremisty v 1. čtvrtletí letošního roku.

Články odjinud