Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Brutální rok v Londýně: Vrazi zabili letos už 130 lidí, nejvíc za 10 let

13. prosince 2018
06:35

V Londýně se letos stalo obětí vraždy či zabití nejvíce lidí za posledních deset let. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnil zpravodajský web BBC. Od prvního ledna zabili či zavraždili v britském hlavním městě 130 lidí. Vyšší bylo toto číslo naposledy v roce 2008, kdy se vyšplhalo na 154.

Zatímco letos se obětí vražd či zabití stalo v téměř devítimilionovém Londýně už 130 lidí, loni to bylo „jen“ 116. Do loňské statistiky přitom nejsou započítány oběti teroristických útoků. Čtyři z březnového atentátu u parlamentu, osm z útoku v oblasti mostu London Bridge a jedna z útoku u mešity ve čtvrti Finsbury Park.

Nejméně lidí bylo v britské metropoli zabito v posledních deseti letech v roce 2014 (94). Zatímco do té doby počet obětí vražd a zabití v hlavním městě klesal, v posledních čtyřech letech byl vždy vyšší než sto.

Zatím poslední obětí, která se zapsala do smutné statistiky, byl 18letý Jay Sewell, kterého ubodali v noci na středu ve čtvrti Eltham. Ve stejné části Londýna ubodali mladého muže také v neděli.

Mluvčí londýnského starosty Sadiqa Khana označil nárůst počtu vražd a zabití za „ostudný“. Na vině jsou mimo jiné škrty, které učinily vlády konzervativců za posledních osm let v oblasti bezpečnosti, prevence násilí a programů pro mládež, dodal mluvčí labouristy Khana. Metropolitní policie uvedla, že je „odhodlána počet násilných trestných činů snížit“.

pavel11 ( 13. prosince 2018 08:03 )

zaJIMAVÉ ALE ANI JEDEN POLITIK

Zobrazit celou diskusi
Další videa