Národní muzeum Brazilcům zničil požár. Zachránili 1500 z 20 milionů artefaktů

Autor: ČTK, pal - 
11. prosince 2018
07:50

Záchrana artefaktů z trosek brazilského Národního muzea pokračuje. Podařilo se jich najít už 1500. Při požáru, který vypukl z dosud neznámých příčin, byla zničena většina největší latinskoamerické sbírky historických předmětů.

Více než 1500 předmětů se už podařilo zachránit z trosek brazilského Národního muzea, které na počátku září zničil požár. Informovala o tom agentura AP. Zatím se podařilo najít a očistit hlavně předměty z národopisného oddělení a ze sbírky minerálů. Původně schraňovalo muzeum v Riu de Janeiro zhruba 20 milionů artefaktů.

„Práce se musí provádět velmi opatrně a trpělivě,“ řekl ředitel muzea Alexander Kellner.

Mezi 1500 předměty, které se podařilo zatím zachránit, jsou například kovové části šípů původních obyvatel Brazílie, peruánská váza či předkolumbovská pohřební urna.

Už v říjnu pracovníci muzea objevili také úlomky lebky a část stehenní kosti patřící ženě, která žila na území dnešní Brazílie před téměř 12 tisíci lety. Vědci ji pojmenovali Luzia. Její ostatky patřily k tomu nejcennějšímu ve sbírkách muzea.

Zástupci brazilského Národního muzea na tiskové konferenci informovali také o tom, že dostali od německé vlády dar ve výši 180 tisíc eur (4,7 milionu korun). Německý generální konzul Klaus Zillikens podle listu O Globo připomněl, že Německo v minulosti postihla podobná neštěstí, například požár Knihovny vévodkyně Anny Amálie ve Výmaru v roce 2004 nebo zřícení městského archivu v Kolíně nad Rýnem v roce 2009. Muzeu slíbil, že je Berlín v případě potřeby připraven pomoci dalšími finančními prostředky.

Při požáru, který vypukl z dosud neznámých příčin, byla zničena většina největší latinskoamerické sbírky historických předmětů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud