Američanka v ruské raketě: Sojuz napravil fiasko a přistál na vesmírné stanici ISS

Aktualizováno -
3. 12. 2018
19:25
3. 12. 2018
12:36

Ruská vesmírná loď Sojuz, která dnes - poprvé od neúspěšného říjnového letu - odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur, přistála u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Tříčlenná posádka, jejímiž členy jsou Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques, má na oběžné dráze strávit 194 dnů.

Přistání u ISS vysílala americká vesmírná agentura NASA v přímém televizním přenosu na své internetové stránce. Sojuz MS-11 přistál u ruského modulu ISS ve 20:33 moskevského času (18:33 SEČ),“ potvrdila ruská agentura Roskosmos.

Američanka poprvé na oběžné dráze

Loď Sojuz MS-11 úspěšně vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Sojuz-FG, tedy stejný typ, který 11. října nedokázal dopravit na stanovenou dráhu Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou.

Po oddělení prvního stupně rakety tehdy selhal motor druhého stupně a ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague se s použitím záchranného systému vrátili na Zemi.

Velitel lodi Sojuz MS-11 Kononěnko se dnes vydal na oběžnou dráhu už počtvrté, pro McClainovou a Saint-Jacquese šlo o první start. Jejich let se měl původně uskutečnit až koncem prosince, o změně data bylo rozhodnuto kvůli říjnové havárii.

Doplní tříčlennou posádku ISS

Nosná raketa Sojuz-FG prošla podle ruských médií před dnešním startem důkladnou prověrkou, ostrý test tento typ absolvoval v polovině listopadu, kdy raketa Sojuz-FG na oběžnou dráhu úspěšně vynesla nákladní loď Progress.

Na ISS byla do dnešního dne tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Na Zemi se tsto trojice má vrátit 20. prosince. Ovčinin a Hague, jejichž říjnový let se nezdařil, by měli náhradní start absolvovat příští rok.

Padesátka vědeckých pokusů

Nová posádka ISS má před sebou téměř padesátku vědeckých pokusů, čeká ji ale i obsluha ruské nákladní lodi Progress a amerických lodí firem SpaceX a Boeing. Ve druhé prosincové dekádě by měli kosmonauti Kononěnko a Prokopjev vystoupit do otevřeného vesmíru, aby zvenčí prozkoumali záhadný otvor vyvrtaný ze zatím neznámého důvodu v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, která je k ISS připojena.

Dnešní cestu Sojuzu k ISS kosmonauti absolvovali ve zkráceném režimu: stačili jim čtyři oblety Země, aby se přiblížili k ISS. Do roku 2013 trvala cesta kosmických lodí k ISS dva dny.

Taurus70 ( 4. prosince 2018 06:21 )

Jake fiasko imbecilove,to ze dokazali nouzove pristat a nikomu se nic nestalo?Fiasko je ze Americane dodnes nejsou schopni do vesmiru dopravit lidskou posadku bez Rusu a to se nebavme o tech jejich nebeskych ohnostrojich rozstrikujici se po obloze i s lidskou posadkou🤔😂

zdendast ( 3. prosince 2018 20:07 )

s cimpak se pristava z ISS?.. Sojuz MS-O8,..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa