Žádná sabotáž: Za nezdařeným letem Sojuzu je špatně smontovaná nosná raketa

18. 10. 2018
19:05

Ruská agentura Roskosmos zřejmě našla viníky havárie pilotované rakety Sojuz MS-10, jejíž návratový modul před týdnem nouzově přistál v kazašské stepi. Napsala to dnes agentura RIA Novosti, které informaci sdělil anonymní zdroj obeznámený s výsledky vyšetřování. Problém pravděpodobně vznikl při montáži snímačů na nosné raketě Sojuz-FG na kosmodromu Bajkonur.

Na „náhodné odchylky od dokumentace“ narazili podle ruské agentury kontroloři při studiu záznamů, které jsou při montáži povinni vést zaměstnanci kosmodromu. Chyby se prý nedopustili jen montéři, ale i pracovníci kontroly, která je na Bajkonuru trojí. Nejcitlivější fáze montáže kontroluje navíc armáda.

Vyšetřovací komise jména pravděpodobných viníků zná a případ řeší, uvedla RIA Novosti. Pokud se vina montérů potvrdí, je to podle expertů v dané situaci dobrá zpráva. „Viníci budou potrestáni a starty Sojuzů budou obnoveny. Kdyby byla chyba ve výrobním závodě, trvalo by to dlouho a zkontrolovat by se musely rakety připravené na všech ruských kosmodromech,“ řekl agentuře její zdroj.

Posádka havarovaného Sojuzu složená z ruského kosmonauta Alexeje Ovčinina a Američana Nicka Haguea kritické chvíle bez úhony zvládla. O termínu jejich opakovaného startu zatím není nic bližšího známo, hovoří se o jaru 2019. Podle ruských médií Moskva zatím z USA nedostala informaci o tom, zda Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) opakovaný start Hagueovi povolí.

Video Kosmonauti ze Sojuzu promluvili o nezdařilém letu. - Reuters
360p

 

Doporučujeme
marais ( 19. října 2018 12:31 )

A sabotáž to byla od těch trdel a ať jim to dá Putin k náhradě!

tomik007 ( 19. října 2018 05:14 )

VODKA pokorila kosmos

PPP150W ( 18. října 2018 21:33 )

Selhali montéři, kontroloři i armáda....Ale přes to je to dobrá zpráva....Ovšem jak pro koho. Asi bych nechtěl být ruským kosmonautem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa