Vědci objevili děsivý druh vosy. Z pavouků dělá „zombie“, dokáže ovládat jejich chování

Autor: AKu - 
2. 12. 2018
09:11

Jako z nejděsivějšího hororu. Tak by se dal nazvat objev vědců z univerzity v Britské Kolumbii (UBC). V ekvádorské části amazonského pralesa narazili na neznámý druh vosy, jejíž larvy dokážou přeměnit místní pavouky v nemyslící a poslušné „zombie“, které až do smrti slepě plní příkazy svých pánů. Jde o „ovládnutí mozku“, s jakým se vědci ve zvířecí říši dosud nesetkali.

Na hrozivého predátora narazil vědec Philippe Fernandez-Fournier spolu se svými kolegy během výzkumu druhu pavouků, který je znám svým společenským chováním. Jako jedni z mála tito pavouci žijí pospolu ve velkých skupinách a společně se věnují i takovým činnostem, jako je lov, stavba hnízd, a dokonce i péče o potomstvo.

Během zkoumání začalo být vědcům podezřelé, že někteří pavouci zdánlivě bez důvodu opustili bezpečí hnízda a začali si stavět vlastní. Netrvalo dlouho, aby zjistili hrůznou pravdu – šlo jen o „zombie“, jejichž život nyní ovládala larva dosud neznámé parazitické vosy.

Otroci odsouzení k smrti

Jak taková „zombifikace“ v říši amazonského hmyzu probíhá? Nejprve dospělá vosa druhu Zatypota naklade do pavoučího hnízda vejce. Z něho se vylíhne larva, která se přisaje na nejbližšího nešťastného pavouka a začne se živit jeho krvomízou (obdoba krve u bezobratlých živočichů). 

Svoji oběť si postupně zotročí natolik, že ta opustí své soukmenovce a začne vytvářet nové hnízdo, určené tentokrát pouze pro svého „pána“. I když je práce hotova, oběť z jejího otroctví vysvobodí pouze smrt, po níž se larva poklidně přesune do nového domova a zanedlouho se vylíhne jako elegantní dospělá vosa.

„Ta změna chování je opravdu brutální,” řekla spoluautorka studie a doktorandka na UBC Samantha Strau. „Vosa se úplně zmocní pavoukova chování a mozku a donutí ho dělat něco, co by nikdy neudělal - jako opustit hnízdo a spřádat nové zcela odlišného tvaru. To je pro tyto drobné pavouky velmi nebezpečné“, dodala.

Jak přesně dokáže vosa „ovládnut mysl“ své oběti, zůstává pro Fernandeze-Fourniera a jeho kolegy zatím záhadou. Zatím nejpravděpodobnější se jeví možnost, že larva pavouka „napumpuje“ hormony, které v ní probudí potřebu chovat se podle potřeb svého samozvaného hosta.

Vědci již oznámili, že se plánují do Ekvádoru vrátit, a mohou tak přicházet s dalšími poznatky, které se mohou stát vděčným zdrojem našich nočních můr.

 

„“

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

cocumysvole ( 2. prosince 2018 11:59 )

No to je pěknej xindl. Ůplně jako naši politici.

Zobrazit celou diskusi
Další videa