24 ukrajinských vojáků ve vězení: Je o ně dobře postaráno, vzkazuje Rusko

Autor: ČTK - 
28. listopadu 2018
20:01

Ruský soud v krymském Simferopolu dnes poslal do vazby zbylých devět ukrajinských námořníků zadržených minulou neděli při incidentu v Kerčském průlivu. Patnáct jejich druhů soud na dva měsíce poslal do vazební věznice už v úterý. Tři z nich jsou se zraněními hospitalizováni ve vojenské nemocnici v Kerči. 

Jako poslední byli dnes vzati do vazby kapitán vojenské lodi Berďansk Denys Hrycenko a kapitán vlečné lodi Jany Kapu Oleh Melnyčuk. Ve vězení je rovněž důstojník ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Drač. Celkem tak ruský soud poslal do vězení všech 24 zadržených Ukrajinců.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin dnes prohlásil, že Ukrajina považuje vězněné námořníky za válečné zajatce, a tudíž se na ně vztahuje ženevská konvence z roku 1949, nikoli ruské zákony. O tomto stanovisku podle Klimkina Ukrajina informovala příslušné mezinárodní organizace a všechny své zahraniční partnery.

Ruská ombudsmanka na Krymu Ljudmila Lubinová agentuře Interfax řekla, že s internovanými Ukrajinci je v trvalém kontaktu. Je prý o ně dobře postaráno, jsou v teple, mají co jíst a pít a na žádnou šikanu si nestěžují.

Ruská oficiální místa dnes reagovala na úterní informaci ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o tom, že krátce po kerčském incidentu se bezúspěšně pokoušel telefonicky spojit s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Podle hlavního kremelského zahraničněpolitického poradce Jurije Ušakova se beseda neuskutečnila „v souvislosti s řadou faktorů“.

„Mohu říct, že žádost byla, ale rozhovor se neuskutečnil. Při přípravě podobných kontaktů se vyhodnocuje celá řada faktorů, zejména slučitelnost časových plánů a analýza cílů, které ta či ona strana s rozhovorem spojuje,“ řekl Ušakov.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Pepicek1953 ( 29. listopadu 2018 12:45 )

souhlasím

Pepicek1953 ( 29. listopadu 2018 12:34 )

jen jsem zvědav co by Poprošenko kecal kdyby tam místo ivanů byl Donald

Taurus70 ( 28. listopadu 2018 21:31 )

Konecne se naji ,ohreji a umyji v teple vode ,schvalne kolik se jich bude chtit vratit?😉

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud