Z bezdomovce hrdinou: „Muž s vozíkem“ zastavil útočníka, z ulice mu pomůže sbírka

Autor: ČTK, nkov - 
12. listopadu 2018
14:00

Australský bezdomovec, který se při pátečním incidentu v centru Melbourne snažil útočníkovi s nožem bránit v pohybu nákupním vozíkem, je oslavován jako hrdina. On sám se tak ale necítí, informovala agentura Reuters. Při útoku zahynul jeden člověk a dva další byli zraněni.

Michael Rogers (46) se na scéně ocitl ve chvíli, kdy útočník původem ze Somálska Hassain Khalif Shire Ali (30) pobodal tři lidi, zabil místního známého restauratéra a další dva muže zranil.

Uživatelé sociálních médií začali Rogersovi říkat „muž s vozíkem“ (trolleyman). Online charitativní sbírka na jeho podporu do dnešního poledne SEČ vynesla asi 130.000 australských dolarů (více než 2 miliony Kč). „Náš hrdina je velice skromný a o této sbírce neměl tušení,“ uvádí webová stránka GoFundMe. „Je úžasný. Myslíme si, že jeho snaha si zaslouží odměnu, která mu opravdu pomůže.“

V rozhovoru pro australská média trval Rogers (46) na tom, že hrdina není. „Poslal jsem vozík přímo na něj a trefil jsem ho, ale úplně jsem ho nesundal. Nejsem hrdina,“ prohlásil.

Deníku Melbourne's Age také řekl, že sám se ocitl na špatné straně zákona. Střídavě ve vězení a na svobodě strávil asi 20 let, včetně pětiletého trestu za násilné vloupání. Dlouhou dobu také brával drogy.

„Nemám dobrou zkušenost s policií,“ řekl Rogers novinám a dodal, že ke svému pátečnímu činu se rozhodl „bez přemýšlení“.

Smíšené reakce

Policejní komisař státu Viktorie Graham Ashton řekl, že pachatel měl rovněž „nepříliš propracovaný“ plán, jak vyhodit do vzduchu své vozidlo. To by mělo za následek mnohem více obětí. Do svého pickupu umístil několik plynových bomb, jejichž výbuch však selhal.

Shire Ali byl australské federální policii znám. V roce 2015 mu byla zrušena platnost pasu kvůli tomu, že plánoval odcestovat do Sýrie, kde se chtěl přidat k teroristické organizaci Islámský stát.

Zatímco lidé Rogerse oslavují, čelní představitelé policie státu Viktorie se ohledně jeho reakce na útok neshodují. Zástupce komisaře Shane Patton řekl, že policie bezdomovcovu pomoc na místě činu oceňuje. „Není pochyb o tom, že se zachoval statečně,“ řekl radiu ABC a dodal, že „si jeho pomoci velice váží“.

Na druhou stranu Pattonův nadřízený, hlavní komisař Graham Ashton, prohlásil, že Rogersovo chování mohlo vést k tragickým důsledkům. „Nerad kritizuji lidi v této situaci, instinktivně reagují na to, co se děje před nimi,“ řekl Ashton melbournskému radiu 3AW. „Ale kdyby býval nákupní vozík trefil policistu a srazil ho k zemi, a tím by se útočník dostal nad něj, určitě to mohlo mít tragické následky. V tomto případě naštěstí nemělo.“

Premiér státu Viktorie Daniel Andrews dnes potvrdil, že zemřelému restauratérovi Sistu Malaspinovi, který byl v místě velice oblíben, bude vypraven státní pohřeb. Uvažuje se i o tom, že po něm bude přejmenována ulice, kde provozoval svou kavárnu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Lisa Williams ( 12. listopadu 2018 17:29 )

Chceš najít si ženu na jednu noc? Vítejte na ==> www.3xDate.top

1946 ( 12. listopadu 2018 16:46 )

 Několikrát jsme su to video pustila, ten pán vozíkem nemohl srazit žádného policistu, ti uskočili k té budově za nimi.

OkoloHradce ( 12. listopadu 2018 14:44 )

Policie spíš před útočníkem utíkala a schovávala se, ale nedivím se, kdo by riskoval život. Muž s vozíkem to vyřešil bezvadně. Co kdyby policie měla sebou magnet? Na místo ochranného štítu magnetovou desku a nůž i s útočníkem se jim přisaje, tedy pokud útočník bude nůž držet, pokud ho pustí, pak je odzbrojen. Pokusy jsem viděla, funguje to.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud