Austrálii děsí ovoce s jehlami. Po jahodách se objevily i v banánu a jablku

Autor: ČTK, nkov - 
18. 9. 2018
14:56

Aféra s jehlami ukrytými v jahodách nabývá v Austrálii stále větších rozměrů. Kromě jahod byly nalezeny jehly už i v jablku a v banánu, oznámila dnes australská policie. Policistům se zatím nepodařilo zjistit, kdo za skandálem stojí. Úřady varovaly, že pachatelům hrozí až desetileté vězení. Dva z postižených států, Queensland a Nový Jižní Wales, vypsaly odměnu 100.000 australských dolarů (1,57 milionu korun) za informace vedoucí k dopadení viníků.

Jehly v jahodách se nejprve objevily minulý týden ve státě Queensland a následně se tyto případy rozšířily do všech ostatních australských států. Skandál nepříjemně zasáhl pěstitele; v západní Austrálii již například ceny jahod klesly pod produkční náklady, napsal zpravodajský server BBC News.

Policie vyšetřuje, kdo má sabotáž na svědomí a jaký je motiv pachatelů. Někteří pěstitelé jahod poukázali na to, že plody jsou před opuštěním jejich farem kontrolovány detektory kovu, takže jehly se musejí do ovoce dostat později.

V některých případech se může podle policie jednat o činy lidí, kteří původního pachatele napodobují. To předpokládají policisté například u jehel schovaných v banánu a jablku. Oba tyto případy se vyskytly v Sydney a policie je označuje za „izolované“. U jahod je situace jiná - jen ve státě Nový Jižní Wales bylo zaznamenáno více než 20 případů jahod s jehlou.

Nejzávažnější případ skončil minulý týden hospitalizací muže, který jahodu s jehlou zapíchnutou uvnitř snědl. Queenslandská policie uvedla, že vyšetřování zpomaluje komplikovaný řetězec dodavatelů jahod. Zdravotní úřady vyzvaly obyvatele, aby jahody před spotřebou překrajovali.

Omezení pro jahodáře

Obavy z napíchaných jehel postihly v době vrcholící sezony australských jahod nejméně šest značek: Berry Obsession, Berry Licious, Love Berry, Donnybrook Berries, Delightful Strawberries a Oasis.

Austrálie kvůli skandálu zavedla přísná opatření pro exportéry jahod, jejichž produkty jsou kontrolovány prostřednictvím detektorů kovů či rentgenů, napsal list The Guardian.

Queenslandské úřady uvedly, že někteří obchodní partneři v Rusku a v Británii již blokují australský import. Nový Zéland oznámil, že stahuje australské jahody z regálů supermarketů.

Video Šílenec zapíchl injekční jehlu do sedátka kola: Poranila muže, který si ho chtěl půjčit - Jiří Nováček

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

PPP150W ( 18. září 2018 17:12 )

Obávám se, že žádný z řetězců působících na českém trhu, by ani na vteřinu nepomyslel, že by snad z preventivních důvodů a v zájmu ochrany spotřebitele nepomyslel, že by snad nějaký produkt, kór te, co brzo podléhá skáze, stáhnul ze svých regálů. Kupř. Penny market se neostýchá nabízet očividně zkaženou zeleninu ani po několikerém upozornění zákazníků.

Zobrazit celou diskusi
Další videa