Neděle 26. června 2022
Svátek slaví Adriana, zítra Ladislav
Oblačno, bouřka 24°C

Teroristé útočili na vládní hotel: zabili 39 lidí, zraněných jsou desítky

Autor: ČTK - 
10. listopadu 2018
09:41

Počet obětí pátečních bombových útoků u hotelu v somálské metropoli Mogadišo vzrostl podle nejnovější policejní bilance na 39 osob, dalších 40 lidí bylo zraněno. Předchozí zprávy hovořily o 22 mrtvých, podle policie může ale počet obětí ještě dál růst, protože řada lidí se stále pohřešuje. K činu se přihlásili radikálové z islamistické milice Šabáb. Jak oznámili, stal se hotel terčem jejich útoků proto, že ho navštěvují představitelé somálské vlády.

Máme potvrzeno 39 mrtvých civilistů a 40 zraněných při včerejších útocích,“ citovala agentura Reuters dnešní prohlášení představitele městské policie Mohameda Husejna.

Sebevražední atentátníci se odpálili ve dvou automobilech naložených trhavinami u hotelu Sahafi na rušné ulici. Krátce poté následoval další výbuch nálože umístěné do motorizované tříkolky. Mezi mrtvými jsou kromě dvou atentátníků i příslušníci ochranky hotelu.

Hnutí Šabáb usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce zavést v zemi islámské právo šaría. Organizace má v současnosti na svědomí nejvíce krvavých teroristických útoků ze všech džihádistických skupin v Africe. V roce 2011 byli islamisté ze Šabábu vyhnáni z metropole Mogadišo a posléze ztratili většinu svých bašt. Nyní kontrolují některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku. Odhaduje se, že v řadách Šabábu bojuje několik tisíc mužů. Ohrožují i sousední Keňu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa