Chtěla být prezidentkou, teď jí hrozí vězení. Vdovu po diktátorovi odsoudili za korupci

Autor: ČTK - 
9. 11. 2018
12:50

Filipínský soud dnes shledal bývalou první dámu země Imeldu Marcosovou vinnou z korupce a nařídil její zatčení. Devětaosmdesátiletá vdova po diktátorovi Ferdinandu Marcosovi proslula svou sbírkou více než tisícovky párů luxusních bot, vlastnila ale také množství drahých šperků a uměleckých předmětů. Celkem se odhaduje, že Marcos se svou rodinou nezákonně nashromáždil až deset miliard dolarů.

Zvláštní protikorupční soud shledal Marcosovou vinnou v sedmi bodech obžaloby; za každý z nich by si měla odpykat šest až 11 let vězení. Soud rovněž natrvalo Marcosové zakázal vykonávat veřejné funkce.

Na vlivnou vdovu je vydán zatykač

Vdova po diktátorovi je v současnosti poslankyní filipínského parlamentu. Ve volbách plánovaných na příští rok se chce navíc ucházet o funkci guvernérky v baště stále mocné rodiny Marcosových, provincii Ilocos Norte. Na této pozici by vystřídala svou nejstarší dceru, 62letou Imee.

Indira Marcosová líbá skleněnou rakev s nabalzamovaným tělem svého manžela, diktátora Marcose. Snímek pochází z roku 2014.Indira Marcosová líbá skleněnou rakev s nabalzamovaným tělem svého manžela, diktátora Marcose. Snímek pochází z roku 2014. | 

Marcosová nebyla u soudu přítomna, ale byl na ni vydán zatykač. Prokuratura uvedla, že vdova může setrvat v poslaneckém křesle a může kandidovat ve volbách, dokud nevyčerpá všechny možnosti odvolacího procesu. Politička na verdikt soudu zatím nereagovala, předpokládá se však, že se odvolá, napsala agentura AP.

S manželem kradli peníze

Marcosová je souzena v řadě korupčních případů. Zvláštní protikorupční soud se dnes zabýval kauzou, v níž čelila obvinění z nezákonných finančních transakcí s nevládními organizacemi sídlícími ve Švýcarsku v 70. a 80. letech minulého století, kdy působila ve vládě svého manžela.

Podle prokuratury Marcosovi založili a řídili ve Švýcarsku nadace, aby mohli jejich prostřednictvím skrývat ukradené peníze. Marcosová byla u soudu usvědčena, že do těchto nadací ve zmíněné době převedla přes 4 miliardy korun.

Marcos vládl Filipíncům 20 let železnou pěstí, věznil disidenty a potlačoval občanské svobody, dokud ho v roce 1986 nesvrhlo nekrvavé lidové povstání. Zemřel v roce 1989 v dobrovolném exilu, aniž byl postaven před soud. Rodina Marcosových se na Filipíny později vrátila a obnovila částečně svůj politický vliv.

Marcosová chtěla být prezidentkou

Marcosova žena Imelda dokonce dvakrát kandidovala na prezidentku, nakonec ale získala jen křeslo v poslanecké sněmovně. Guvernérem a poslancem se stal i její syn Ferdinand.

Doporučujeme
tomik007 ( 9. listopadu 2018 16:16 )

Proti cezku ofsem vpodstate troskarili, protoze na filipinach krome bidy nikdy nic nebylo, ani neni

janhu ( 9. listopadu 2018 14:25 )

kradli v miliardách dolarů to všichni tihle USA hitlerem dosazení krvaví diktátoři jako Pinochet, Suharto, a desítky dalších ,podstatné pro usa *** bylo aby jim prodal za zlomek hodnotyropná pole, zdroje surovin, aby na objednávku USa vraždil a mučil statisíce lidí ve jménu sochy svobody , za pomoci USA cvičených teroirtsů a mučitelů lidí ,USA = hitlerovské zlo stejně jako kapitalisté

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa