Přežil masakr v Las Vegas, v klubu ho zabil mariňák. Zastřelil i „policajta všech policajtů“

Autor: nkov - 
9. listopadu 2018
12:38

Zástupce šerifa, nadějná studentka, ale i barman, který zachránil život řadě návštěvníků. Blízcí obětí poslední masové střelby v USA postupně zveřejňují, koho v hudebním klubu nedaleko Los Angeles zavraždil bývalý voják Ian David Long. Jednou z obětí je i mladý muž, který loni přežil největší masakr v dějinách USA - loňskou střelbu na country festivalu v Las Vegas. Masová střelba znovu rozpoutala za oceánem diskuse o kontrole zbraní.

Zástupce místního šerifa Ron Helus byl právě na telefonu se svou manželkou, když se přes dispečink dozvěděl o střelbě v country klubu Borderline Bar & Grill.

„Musím něco vyřídit. Miluju tě, zavoláme si později,“ ukončil Helus hovor se ženou. Bylo to ovšem naposledy, kdy spolu mohli mluvit. Podle kolegy se Helus vrhl vstříc nebezpečí a po útočníkovi uvnitř klubu začal střílet. Byl však několikrát střelen a následkům ran podlehl v nemocnici.

Jeho blízký přítel seržant Eric Buschow mluví o Helusovi jako o „policajtovi všech policajtů.“ „Byl to prostě jeden z těch lidí, kteří nezaváhají v žádné situaci,“ vzpomíná na statečného kamaráda.

Předčasně ukončila kulka život i mladé Američance Alaině Housleyové (18), nadějné studentce univerzity, která se podle slov rodiny chystala na studium práv.

Podle Alainina strýce, bývalého korespondenta televizní stanice Fox News, si jeho neteř vyrazila zatancovat s kamarádkami. „Byla to neuvěřitelná mladá žena s celým životem před sebou. Jsme zlomení tím, jak skončil její život,“ sdělil pro Daily Mail.

Pomáhal dětem

Univerzitu už měl naopak za sebou Justin Meek, který se kromě vystupování a obsluze v baru zabýval i pomocí dětem se speciálními potřebami. Byl to právě on, kdo při střelbě zachránil život několika lidí, sdělil médiím ředitel Meekovy bývalé univerzity.

Už více než rok pracoval Meek také pro neziskovou organizaci jako pečovatel podporující rodiny s dětmi se speciálními potřebami, především rozvojovými vadami, řekla Sharon Francis, ředitelka organizace. „Rodiče ho zbožňovali. Uměl navázat pouto s dětmi. Byl to prostě skvělý chlap,“ svěřila se.

Přežil masakr v Las Vegas, z klubu se už nevrátil

The New York Times píše, že bar ve westernovém stylu v Thousand Oaks se po hrůzách z Las Vegas stal místem, kde se milovníci country, kteří masakr přežili, scházeli, aby si poslechli hudbu, zavzpomínali na své mrtvé kamarády a hledali útěchu. Na návštěvníky festivalu v Las Vegas loni střílel z okna hotelu 46letý muž - 58 lidí krveprolití nepřežilo, dalších více než 850 utrpělo zranění.

Ve středu jich v kalifornském baru byli desítky, mezi nimi i Telemachus Orfanos. „Přežil to v Las Vegas, vrátil se domů. Včera večer byl zabit v Borderline, včera večer se domů nevrátil,“ řekla jeho matka Susan Orfanosová. „Nechci žádné modlitby, nechci soucitné myšlenky, chci omezení držení zbraní,“ plakala tato rozčilená žena.

Není překvapením, že masová střelba v kalifornském baru rozpoutala další debatu o kontrole zbraní v USA. Především pozůstalí po obětech volají po větší kontrole, která by podle nich mohla zachránit mnoho životů. Například za rok 2016 zemřelo na následky střelných zranění v USA celkem 33 594 lidí.

Na masovou střelbu reagovali i američtí hokejisté:

Video Hokejisté týmů Los Angeles Kings a Minnesota Wild před zápasem uctili památku obětí poslední masové střelby v USA. Na cedulích je napsáno jediné slovo, „dost". - Twitter/Brady Trettenero

pajato73 ( 9. listopadu 2018 14:26 )

final Destination ??

PPP150W ( 9. listopadu 2018 14:02 )

No a já si doposud myslel, že největším masakrem v dějinách USA bylo 11.9.2001.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud