Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno, déšť 15°C

Migranti v Mexiku pohrdají 150 autobusy. Guvernér je chtěl odklonit z trasy

Autor: ČTK, kal - 
3. listopadu 2018
14:00

Karavaně migrantů nabídl guvernér mexického státu Veracruz 150 autobusů. Lidé ze Střední Ameriky jsou nyní na jihu Mexika a jejich cílem je dostat se za lepším životem do USA. Guvernér slíbil, že autobusy je dovezou do mexické metropole. Posléze ale oznámil, že vzhledem k víkendovému masovému výpadku vody v hlavním městě budou zatím převezeni do některého města ve Veracruzu, informují místní média. To se běžencům ale nelíbilo.

„Je jich více než 5000 a nyní jsou v malých městech na jihu země. Nabízím jim pomoc při cestě do metropole,“ uvedl v pátek guvernér Miguel Ángel Yunes. Posléze ale dodal, že metropole se nyní potýká s výpadkem vody, který postihl sedm milionů lidí. „Než se problémy vyřeší, přijměte pozvání do jiného města, zařídíme vám ubytování a bezpečí pro vaše děti ve městě státu Veracruz,“ uvedl Yunes, aniž by město specifikoval.

Organizátoři cesty migrantů ale nabídku odmítli s tím, že chtějí do hlavního města a že odstávka vody byl předem plánovaná. V metropoli se zástupci migrantů chtějí sejít se senátory a dosáhnout zlegalizovaní svého pobytu. Tento týden už žádali o autobusy i mexickou vládu, která jim ale nevyhověla. Zatím není jasné, zda migranti guvernérovu nabídku využijí. Někteří se obávají, aby je vláda nedeportovala ze země.

Lidé utíkají před chudobou a kriminalitou

Na jihu Mexika jsou nyní už tři takzvané karavany migrantů, kteří utíkají ze Střední Ameriky před chudobou a vysokou kriminalitou. První, složená většinou z Hondurasanů, vyrazila 13. října z Hondurasu, po pár dnech ji následovala další o něco menší skupina a tento týden vyrazila další karavana ze Salvadoru.

Třetí skupina, která čítá asi 1000 až 1500 lidí, překročila hranice Mexika v pátek. Nejprve se snažila jít z Guatemaly po mostě, kde ale po nich migrační úředníci chtěli pasy a víza. Běženci, z nichž většina jsou Salvadořani, se obávali deportace a tak se obrátili a do Mexika se posléze dostali přes mělkou část hraniční řeky. Policie jim v tom nebránila.

Letošní karavany jsou „bezprecedentní“

Podobné karavany migrantů se organizují už několik let, nynější situace je ale podle mexických úřadů bezprecedentní. Ač se přesně neví, kolik žen, mužů a dětí se vydalo na cestu, odhaduje se jejich počet na 6000, z toho asi třetina jsou děti. První skupina se cestou z Hondurasu nejprve rozrostla až na asi 7000 lidí, někteří ale naopak strastiplnou cestu pěšky vzdali. Někteří se vrátili domů, jiní se rozhodli zůstat v Mexiku. Podle mexického ministerstva vnitra požádalo už téměř 3000 migrantů z první karavany o pobyt v Mexiku.

Proti nynějším přesunům migrantů ostře vystupuje Donald Trump, který je označuje za bezpečnostní hrozbu. Americký prezident se rozhodl poslat na hranice USA s Mexikem tisíce vojáků a oznámil zrušení pomoci zemí Střední Ameriky za to, že jejich vlády nedokázaly běžence zastavit. Část migrantů se na mexicko-guatemalských hranicích před týdnem střetla s policií, zemřel přitom jeden Hondurasan. Lidé z karavany ale opakují, že nejsou zločinci a že utíkají před chudobou a násilím.

Další videa