V exotickém ráji zakážou opalovací krémy. Turistům je zabaví při příjezdu

Autor: ČTK - 
2. listopadu 2018
08:00

Tichomořský stát Palau, který je považován za jednu z nejlepších destinací pro potápěče na světě, zakáže od roku 2020 krémy na opalování. Chemické znečištění z nich ničí místní korály, napsala agentura AFP. Také americký stát Havaj oznámil, že kvůli ochraně korálových útesů zakáže používat krémy na opalování letos v květnu, zákon však vstoupí v platnost až v roce 2021, uvádí AFP.

Podle mluvčího prezidenta Palau Tommyho Remengesaua existují vědecké důkazy dokládající, že chemikálie obsažené ve většině krémů na opalování jsou pro korály jedovaté, a to i v malém množství.

Tomu, kdo by tyto kosmetické výrobky na Palau dovážel nebo je tam prodával, bude hrozit pokuta 1000 dolarů (bezmála 23 000 korun). Zákaz se týká krémů obsahujících oxybenzon, parabeny a oktokrylen, které se nacházejí ve většině běžně prodávaných přípravků.

Turistům krémy zabaví na letišti

Turistům, kteří si opalovací krémy přivezou, budou zabaveny. „Každodenně se do moře na místech vyhledávaných potápěči dostávají litry opalovacích krémů,“ uvedl prezidentův mluvčí. „Jen se snažíme najít způsoby, jak zabránit pronikání nečistot do životního prostředí,“ dodal.

Palau dlouhodobě patří k zemím, které kladou velký důraz na ochranu oceánů - v roce 2009 byla v tomto ostrovním státu ležícím stovky kilometrů východně od Filipín založena první žraločí rezervace. Platí zde také zákaz komerčního rybolovu a loni místní úřady zavedly takzvaný „palauský slib“, kdy zahraniční turisté podepisují závazek, že se během návštěvy této země budou chovat ohleduplně k životnímu prostředí.

Zavírání pláží kvůli korálům

Craig Downs, ředitel havajské ekologické organizace Haereticus Environmental Laboratory, řekl, že další země by si měly vzít z Palau příklad. „Nechtějí být jako Thajsko, Filipíny a Indonésie, které musely zavřít pláže, protože koráli v jejich okolí hynou,“ řekl. Zároveň vyzval kosmetické firmy, aby se více věnovaly inovacím, protože chemické látky používané na ochranu před následky slunečního záření se za posledních 50 let příliš nezměnily.

Video Češi podceňují ochranu před sluncem. Mažte se i padesátkou, nechte si vyšetřit znaménka, radí známý dermatolog - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

wdiniz.mor...@... ( 19. února 2020 04:36 )

Potřebujete jednu noc zdarma dívku? Nejkrásnější dívky jsou tady! pojďte a připojte se http­://top­.x251­.best

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud