Potápěči našli černou skříňku. A hlasatelka promluvila o potížích letu se 189 oběťmi

1. 11. 2018
07:45

Potápěči našli černou skříňku z letadla společnosti Lion Air, které se v pondělí zřítilo do Jávského moře se 189 lidmi na palubě. Oznámil to dnes šéf indonéského pátracího úřadu Muhammad Syaugi. Ministr dopravy Budi Karya Sumadi podle agentury AP upřesnil, že potápěči našli zapisovač letových údajů a nadále se pokračuje v pátrání po hlasovém záznamníku hovorů z kokpitu.

„Máme část černé skříňky, ale ještě něco chybí,“ citovala Syaugiho agentura DPA. Nalezení záznamového zařízení je podle AP zásadní událostí ve vyšetřování příčin pádu teprve dva měsíce starého letounu. Jeho vrak leží ve zhruba třicetimetrové hloubce.

Letadlo společnosti Lion Air se počátkem týdne zřítilo do Jávského moře se 189 lidmi na palubě. Podle zástupce námořnictva Monanga Sitompula byl na dně spatřen také trup letounu. Tzv. černá skříňka byla objevena na dně moře zhruba 15 kilometrů od pobřeží. Potápěči ji vyzdvihli na hladinu a naložili do speciálního kontejneru, v němž bylo zařízení - ve skutečnosti jasně oranžové barvy - přepraveno na palubu pátrací lodě, ukázaly televizní záběry.

Dva měsíce starý letoun

Dva měsíce starý Boeing 737 MAX 8 se zřítil do moře v pondělí krátce po startu z letiště v Jakartě. Neštěstí vyvolalo obavy o bezpečnost rychle rostoucího indonéského leteckého průmyslu i letadel boeing nové generace.

Poslední letecké neštěstí je nejhorší v Indonésii za posledních více než 20 let. Indonéské aerolinky byly teprve nedávno odstraněny z americké i evropské černé listiny nebezpečných leteckých společností.

Stroj spadl z oblohy do Jávského moře s 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě, všichni přišli o život. Boeing začal několik minut po startu z indonéské metropole Jakarty dramaticky klesat, až se zřítil. Vyšetřovatelé předpokládají, že příčinou nehody byly technické problémy.

Televizní hlasatelka: Zpozdili nástup do letadla

Televizní hlasatelka Conchita Carolineová v podrobném komentáři na internetu napsala, že nástup na nedělní let z Bali byl o více než hodinu zpožděn. Když konečně cestující do Boeingu 737 MAX 8 nastoupili, čekali asi půl hodiny v kabině bez zapnuté klimatizace, než je posádka zase vyzvala k opuštění letadla. To se pak vrátilo do parkovacího prostoru ke kontrole motoru.

Ředitel firmy Lion Air Edward Sirait ale zopakoval, že před pondělním letem z Jakarty do města Pangkalpinang na ostrově Bangka, který se nachází v těsné blízkosti ostrova Sumatra, byla závada na letadle odstraněna. Počasí bylo v pondělí nad Indonésií příznivé a oba piloti byli zkušení – jeden měl nalétáno 6000 a druhý 5000 hodin.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa