Extrémní počasí má 11 obětí. Mezi mrtvými rybář i surfař, záplavy a vichr řádí v Itálii

Autor: ČTK, nkov - 
30. října 2018
20:12

Bouře v Itálii si od pondělí vyžádaly nejméně 11 mrtvých, čtyři lidé byli vážně zraněni. Oznámily to dnes italské úřady. Nejvíce obětí hlásí ze severu Itálie, kde několik lidí usmrtily spadlé stromy. Kvůli silnému větru, dešti a lokálním záplavám zůstaly v nejpostiženějších regionech zavřené školy, nefungují ani některé severoitalské přístavy a na několik hodin se uzavřelo mezinárodní letiště v Janově. Se záplavami se potýká také jižní Rakousko.

Mezi posledními hlášenými oběťmi je například muž, který v přímořském letovisku Rimini provozoval adrenalinový sport zvaný kitesurfing. V podalpském regionu bylo nalezeno mrtvé tělo rybáře, který v důsledku silného větru spadl do jezera Levico, když chtěl zkontrolovat stav svého člunu.

V Dolomitech se dnes našlo tělo 61letého muže, kterého nejspíš strhl proud rozvodněné řeky. V jihotyrolské obci San Martino in Badia padající strom zabil v pondělí večer dobrovolného hasiče, informovala dnes agentura ANSA. Právě padající stromy si v pondělí vyžádaly nejméně čtyři mrtvé.

V jihotyrolské obci San Martino in Badia padající strom zabil v pondělí večer dobrovolného hasiče. Právě padající stromy si v pondělí vyžádaly nejméně čtyři mrtvé.

Poblíž přístavního města Savona pak zahynula žena (†88), když se na ni zřítil kus fasády. Další žena zemřela v severoitalské oblasti Tridentsko, když se na její dům sesulo uvolněné bahno s kamením. V jihoitalském Catanzaru se pohřešuje jeden muž.

Prudký vítr a déšť sužovaly rozsáhlé části Itálie i v úterý ráno. Téměř ve všech částech země platila varování před nebezpečným počasím a zůstaly zavřené školy.

V Benátkách způsobil silný vítr v kombinaci se vzedmutou hladinou vody záplavy. Náměstí sv. Marka bylo na několik hodin uzavřené, protože ani obvyklé dřevěné lávky už nezaručovaly bezpečnou cestu přes náměstí. Jev známý jako „aqua alta“, tedy pravidelné vzedmutí hladiny Jaderského moře, teprve pošesté v historii překročil hranici 150 centimetrů.

Výpadek proudu i požár

Pod vodou se ocitlo 70 procent starého města, ale během dneška má hladina klesnout na 110 centimetrů. Šéf benátského regionu Luca Zaia varoval, že půda už nedokáže vstřebat další vodu.

Nejvyšší stupně ohrožení platily v severoitalských regionech Ligurie, Lombardie, Furlánsko a Benátsko. V Ligurii uzavřeli všechny přístavy a také mezinárodní janovské letiště Kryštofa Kolumba bylo mimo provoz. Zrušeny byly všechny lety, informovala ANSA. Bez elektřiny se v regionu ocitlo 22.000 domácností.

V savonském přístavu byl zaplaven automobilový terminál. Po zkratu ve dvou skladištních halách vypukl požár a zničeno bylo několik stovek automobilů – většinou luxusní značky Maserati – určených na vývoz na Blízký východ, ohlásila ANSA.

V přímořském letovisku Rapallo, asi 30 kilometrů jižně od Janova, bouře vytrhla luxusní jachty z jejich kotvišť a desítky plavidel byly zničeny, napsal list La Repubblica. „Je to velmi dramatické, když ve tmě vidíte siluety jachet, které proplouvají kolem a pak se roztříští,“ řekl jeden očitý svědek agentuře ANSA.

Také Řím dál trápí prudké srážky a silný vítr, který vyvrací stromy na automobily. Vítr o síle orkánu řádil také na italské riviéře, kde se na pobřeží valily osm až deset metrů vysoké vlny.

Šéf benátského regionu Luca Zaia varoval, že půda už nedokáže vstřebat další vodu. „Škody jdou do stovek milionů,“ postěžoval si Zaia. Milionové škody přírodní živly napáchaly i na italském zemědělství. Například v okolí jihoitalského Brindisi tornádo zničilo olivové háje, v Kalábrii povodně zaplavily skleníky se zeleninou a na Sicílii se pod vodou ocitly sady s pomerančovníky.

Počasí řádí i v Rakousku

S vichřicí a prudkými srážkami se potýká také Rakousko. Zejména na jihu země dnes bylo podle místních úřadů mnoho silnic neprůjezdných kvůli vyvráceným stromům. Některé řeky vystoupily z břehů. Provoz musel být zastaven také na některých železničních tratích.

V jihorakouské spolkové zemi Korutany se ocitlo 10.000 domácností bez proudu. Podle hasičů vítr strhl části střechy pevnosti Hohensalzburg v Salcburku a areál byl uzavřen. Podle rakouského meteorologického ústavu už ale bouře dosáhla svého vrcholu a má rychle zeslábnout.

Do postižených oblastí v Korutanech dnes zamířil rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Bouře způsobily hlavně Korutanům, Východním Tyrolům, Salcburku a dalším částem Rakouska těžké škody,“ řekl Kurz agentuře APA.

Video  Sever Itálie zasypal sníh.  - Twitter/severe-weather EU

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud