V karavaně migrantů trpí 2300 dětí. Trump chce před „delikventy“ zavřít hranici

Autor: ČTK, nkov - 
26. 10. 2018
13:37

Donald Trump zvažuje možnost uzavřít před středoamerickými migranty jižní hranici s Mexikem a neumožnit jim požádat o azyl v USA. Napsal to list The Washington Post (WP) s odvoláním na nejmenované zdroje z Trumpovy administrativy. Podle agentury AP bude na hranici vysláno nejméně 800 vojáků, kteří mají hranice ochránit před několikatisícovým zástupem migrantů. V karavaně migrantů je přitom dle UNICEF na 2300 dětí.

Migranti z karavany, která ze Střední Ameriky míří k hranicím USA, chtějí dojít i do centra mexické metropole a setkat se tam s mexickými senátory. Informoval v noci na dnešek mexický tisk. Někteří z lidí, kteří utíkají před chudobou a vysokou kriminalitou, hodlají dojít až k hranicím USA, kam jim nejkratší trasou zbývá ještě asi 1600 kilometrů. Jiní nejspíš podle serveru BBC Mundo zůstanou v Mexiku.

Nyní je karavana na jihu Mexika a blíží se do státu Oaxaca. Dětský fond OSN (UNICEF) dnes varoval, že některé z asi 2300 dětí, které cestují v karavaně, jsou nemocné, nebo trpí dehydratací.

Jdou pěšky tisíc kilometrů

Ženám, mužům a dětem, z nichž někteří jdou pěšky už skoro tisíc kilometrů, pomáhají na cestě místní obyvatelé. I Mexičané v jednom z nejchudších států této federace, ve státě Chiapas připravili běžencům s pomocí místních úřadů a církve stany, šaty a jídlo. Úřady jim nabídly zdarma zdravotní péči i možnost se osprchovat.

I biskup z města Tehuantepec (stát Oaxaca) Crispín Ojeda vyzval místní, aby středoamerické migranty přijali jako své bratry, a ne jako cizince, nebo dokonce delikventy. Takto některé z nich označil americký prezident Donald Trump, který jim chce ve vstupu do USA zabránit s pomocí armády.

Unaveni z bídy a násilí

Podle reportáže serveru BBC Mundo vysvětlují prchající Hondurasané, kteří tvoří většinu této karavany, svůj útěk z vlasti zejména nedostatkem pracovních příležitosti, a tudíž nedostatkem peněz i na jídlo pro své děti. Stěžují si také na vysokou kriminalitu, Honduras patří mezi země s největším počtem vražd na světě.

„Lidé jsou unavení z bídy a násilí. Mnohé děti, které k nám rodiče přivádějí, jsou podvyživené,“ popisuje životní situaci Hondurasanů kněz Mauro Verzeletti, který vede uprchlické středisko v hlavním městě Guatemaly. Zhoršení životní úrovně připsal předchozím honduraským vládám, které také zprivatizovaly značnou část služeb ve zdravotnictví a školství. Tzv. karavany migrantů z Hondurasu, Salvadoru, Guatemaly či Nikaraguy se organizují už několik let.

Vyhýbají se „kojotům“

Cílem hromadné cesty je vyhnout se ve skupině nebezpečím, která hrozí při takové cestě jednotlivcům. Uprchlíci navíc nemusí platit tzv. kojotům, tedy lidem, kteří organizují ilegální migraci a kteří si za to podle serveru BBC Mundo účtují až 7000 dolarů (asi 160 000 korun).

Nynější karavana migrantů vyrazila 13. října z města San Pedro Sula, které leží na severu Hondurasu u hranic s Guatemalou. Skupina čítala něco přes tisíc lidí, postupně se k ní připojovali další běženci i s rodinami. Někteří se naopak z Guatemaly vrátili, když jim honduraská vláda slíbila práci a finanční pomoc. Jak velká je nynější karavana migrantů teď, nikdo přesně neví. Podle odhadů místních úřadů míří na sever asi 5000 lidí, místní média hovoří asi o 7000 uprchlíků.

Formuje se další karavana

Podle leteckých záběrů ze státu Chiapas se ale zdá být karavana nekonečná, uvedl server BBC. I přes strastiplnou cestu a přes výhrůžky Donalda Trumpa, že do USA běžence nepustí a že zemím Střední Ameriky zastaví finanční pomoc, se před několika dny zformovala v Hondurasu další karavana. Čítá asi 1500 lidí a nyní je u nejjižnější části mexicko-guatemalské hranice. Podle agentury EFE se snaží její účastníci dostat přes hraniční řeku Suchiate v menších skupinách, aby nepoutali takovou pozornost úřadů a médií.

Podle amerického zákona mohou cizinci prchající před perzekucí po vkročení na půdu Spojených států požádat o azyl. Výnos, jehož vydání Trump zvažuje, by však toto právo pozastavil a zabránil by migrantům ze Střední Ameriky přijít do USA. Trump by podle WP rozhodnutí zdůvodnil tím, že migranti představují bezpečnostní hrozbu pro USA.

Trumpův kontroverzní krok

Pokud by prezident radikální krok učinil, pravděpodobně by se okamžitě setkal s negativní odezvou amerických soudů, poznamenává The Washington Post. Americký list zároveň uvádí, že Trump téma migrace využívá v rámci kampaně před volbami do Kongresu, které se budou konat už za dva týdny. Migranty přitom Trump vykresluje jako nebezpečné zločince a demokraty obviňuje z toho, že je podporují.

Ministr obrany Jim Mattis se chystá vydat rozkaz k vyslání vojáků na hranici, píše AP. Mají tam doplnit asi 2000 příslušníků národní gardy, kteří už ostrahu jižních hranic posílili. Společně budou poskytovat logistickou a materiální pomoc pohraniční stráži.

Vyslání příslušníků národní gardy na hranice je podle amerických médií běžné, armáda tam ale obvykle posílána není. Nepředpokládá se, že by Pentagon počítal s nasazením ozbrojených hlídek, které by mohly vyvolat nežádoucí incident. Americké federální zákony zakazují využívat bez povolení Kongresu ozbrojené síly k úkolům, jež mají uvnitř státu plnit bezpečnostní složky.

Video „Studená válka je věcí minulosti.“ Putin s Trumpem narovnávali vztahy mezi Ruskem a USA - Markéta Volfová, Lukáš Červený, reuters

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

1912 ( 28. října 2018 05:24 )

copak amíkům se nelíbí uprchlící co se valí do jejich států hlavně z chudých latinskoamerických zemí které drancují jejich bohatství at kácení stromů či jiné nerostné botatství ???Hlavně že kritizují že my v Europě nechceme uprchlíky ze zemí kde vyvolali války at Irák,Afganistán,Sýrií či jejich žoldácí co se usilují v Africe vyvolávat nepokoje at v Mali kde operují i naši žoldáci ohledně velkých nalezišt kvalitní ropy či Nigeríí ,Somálsku, Ach ty Trumpeto Trumpeto

MichaHak ( 26. října 2018 13:55 )

koukam, ze BLESK jede na vlne sicialisticke a neomarxisticke spiny. Nevadi vam, ze v clanku vylozene lzete a cisla nadhodnocujete a zatajujete informace, ze v karavanach bylo doted identifikovano a zatceno pres 100 prislusniku ISIS.

Zobrazit celou diskusi
Další videa