USA vypoví smlouvu o odzbrojení. Rusové ji stejně porušují, tvrdí Trump

Autor: ČTK - 
21. října 2018
08:18

Americký prezident Donald Trump v neděli oznámil, že Spojené státy odstoupí od smlouvy s Ruskem o likvidaci raket středního s krátkého doletu (INF) z roku 1987, protože Moskva smlouvu porušuje. Z nedodržování klíčové odzbrojovací smlouvy, která zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů, obviňuje Pentagon i velení NATO Moskvu už několik let.

„Smlouvu vypovíme,“ řekl šéf Bílého domu na předvolebním mítinku v Nevadě. „Potom začneme ty zbraně vyvíjet, pokud nebude Rusko a Čína souhlasit s novou dohodou,“ citovala prezidenta agentura AP. Podle amerických médií má Rusko o vypovězení smlouvy oficiálně informovat Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton, který dnes odletěl do Moskvy.

Ruská armáda podle západních států vyvíjí nové střely s plochou dráhou letu, které po dlouhou dobu od uzavření INF vůbec neexistovaly. Ruské velení podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga samo připustilo, že taková zbraň existuje. Aliance proto Moskvu žádá, aby její znepokojení rozptýlila. Americký Kongres loni schválil finance pro analogické odvetné kroky USA.

Rusko západní výhrady energicky popírá a z porušování INF naopak viní Washington. Pentagon prý může například využít protiraketový systém Aegis k tomu, že v případě potřeby jím nahradí rakety s plochou dráhou letu smlouvou zakázané. Systém je nasazen v Rumunsku a bude rozmístěn v Polsku.

Tím, že si vymýšlejí pochybení ze strany Ruska, Spojené státy podle ruských diplomatů chtějí smlouvu zničit.

Video „Studená válka je věcí minulosti.“ Putin s Trumpem narovnávali vztahy mezi Ruskem a USA. - Markéta Volfová, Lukáš Červený, reuters, hudba: hudebnibanka.cz/Adam Saunders, Mark Stephen Cousins - SECRET BRIEFING C

Miloslav123 ( 22. října 2018 03:30 )

Svět čeká další kolo závodu ve zbrojení. Konkrétně závodu ve vývoji a výrobě raket středního a krátkého doletu. Jedna možná cesta nápravy uvedeného stavu světa je uvedena v článku: KDO OVLÁDÁ SVĚT? – http://miloslav7.blogspot.com/2018/09/kdo-ovlada-svet.html

PPP150W ( 21. října 2018 18:57 )

No když myslíte. Jen je mi záhadou, proč jste se odstěhoval do Německa a nikoli do Ruska. Vůbec to nekoresponduje s tím, co tady neustále žvaníte a nazýváte vulgaritami všechny, kteří váš názor nesdílejí. Raději budu nazván blbcem, než být nekým takovým, jako vy.

PPP150W ( 21. října 2018 11:59 )

Dva blbci si hrají na vojáky a spouští celosvětový konflikt. Ať jdou k čertu oba dva. Ani jednomu z nich nezáleží na ničem jiném, než na sobě samých.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud