Separatisté v Katalánsku chtějí zrušit monarchii: Madrid hrozí soudem

Autor: ČTK - 
12. 10. 2018
06:48

Separatisté v katalánském parlamentu ve čtvrtek prosadili schválení deklarace vyzývající ke zrušení monarchie a odsuzující postoje krále Felipeho VI. Španělský premiér Pedro Sánchez deklaraci kritizoval a pohrozil právními kroky, informoval deník El Mundo.

Katalánské separatistické strany sice nedávno přišly o absolutní většinu v parlamentu, nejsilnější formace Společně za Katalánsko (JxCat) a Republikánská levice Katalánska (ERC) však rezoluci prosadily společně s levicovým uskupením barcelonské starostky Ady Colauové. Rezoluce odsuzuje „zaujetí postoje krále Felipeho VI. a jeho zásahy do katalánského konfliktu“. Požaduje rovněž „zrušení instituce tak přebytečné a nedemokratické, jako je monarchie“.

Král se během posledního roku od ilegálního katalánského referenda za samostatnost opakovaně vyslovil pro jednotu Španělska a jeho postoje kopírovaly stanoviska centrální vlády v Madridu rázně odmítající snahy o odtržení regionu.

Video V Katalánsku skončily předčasné volby. Takto probíhalo sčítání hlasů - Reuters
360p

Sánchez na čtvrteční večerní hlasování reagoval vzápětí. Rezoluci označil za „politicky nepřijatelnou“ a za „důsledek vychýlení separatistických skupin“. Vláda podle něho učiní právní kroky. Sánchez sice nespecifikoval, jaké, podle španělských médií by však mohlo jít zřejmě o podnět k ústavnímu soudu.

Podobně již vlády v Madridu naložily s předchozími dokumenty schválenými katalánským parlamentem, které nabourávaly integritu španělského státu.

Video Katalánsko vyhlásilo nezávislost. - Twitter
360p

Doporučujeme
gabreta ( 12. října 2018 18:25 )

Kde je právo národa na sebeurčení, které tak EU deklarovala v Kosovu? Ať jde celej Brusel do perdele s jejich kecama o lidských právech!!! Tlačí jen na to, co se hodí EU a Amíkům. Lidi jsou jim ukradení!!

jana999 ( 12. října 2018 09:10 )

taky mě překvapuje, jak eu mlčí k porušování lidských práv na svém území, tak nejdemokratičtější zemí je vlastně ČR, ta nechala slováky jít a ted je tu ještě živíme, jaksi za dobrotu na žebrotu

simeone ( 12. října 2018 09:01 )

V Katalánsku jsem byl mnohokrát a ta averze vůči Madridu je dlouhodobá. Králové nebo knížata a další modrá verbež nemají již v dnešní době místo.Přeji Katalánsku aby se jim osamostatnění v brzké době podařilo.

europa ( 12. října 2018 08:06 )

Monarchie je přežitek. Státy by se měly tohoto archaismu rychle zbavit. A pokud se Katalánci chtějí odtrhnout, mají na to plné právo. To je furt plná huba demokracie, ale když dojde na věc, praxe je jiná. Katalánci nedejte se!!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa