Slováci asi přijmou syrské sirotky. Premiér: Bude to deset, dvacet, třicet dětí

6. 10. 2018
08:25

Slovensko by mohlo přijmout několik desítek syrských sirotků, uvedl slovenský premiér Peter Pellegrini. V pátečním rozhovoru s agenturou Reuters na okraji mezinárodní konference Globsec Tatra Summit na Štrbském Plese prohlásil, že jeho země je dostatečně bohatá na to, aby se dokázala postarat o „deset, dvacet nebo třicet dětí“, které jsou v současné době umístěny v uprchlickém táboře v Řecku.

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Boris Gandel už v úterý informoval, že Slovensko v rámci svého dobrovolného příspěvku k řešení migrace zvažuje přijetí desítky syrských sirotků. Upozornil nicméně, že v této věci teprve začínají konzultace a provádí se analýza situace. Podobnou iniciativu v Česku ohledně přijetí 50 syrských sirotků zahájila europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), premiér Andrej Babiš (ANO) však patří mezi odpůrce takového kroku a prosazuje pomoc dětem mimo Česko.

Pellegrini podle agentury Reuters uvedl, že slovenská ekonomika či kultura nemůže být ohrožena několika desítkami sirotků, kteří by byli umístěni do slovenských dětských domovů.

Zvažované přijetí syrských sirotků tento týden kritizovala vládní Slovenská národní strana (SNS), která je jednou ze tří koaličních stran. Bratislava se během migrační krize stala jedním z největších kritiků unijních kvót na přerozdělování migrantů, kvůli kterým také podala žalobu k soudu EU. Svůj postoj ke kvótám slovenská vláda nezměnila ani poté, co unijní soud její žalobu v této záležitosti zamítl.

Video Kauza syrských sirotků: Šojdrová se po setkání s Babišem radovala. Premiér ale dál děti v Česku nechce - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Spor o sirotky cloumal i Českem

Slovensko dlouhodobě prosazuje názor, že každá země by měla sama rozhodovat o podobě svého příspěvku k řešení migrace. Po vypuknutí migrační krize v EU před třemi lety Slovensko na svém území například dočasně ubytovalo stovky migrantů, kteří žádali o azyl v sousedním Rakousku. Slovensko také poskytlo azyl 149 asyrským křesťanům z Iráků, z nichž část se mezitím vrátila do vlasti.

V Česku se o možnosti přijmout syrské sirotky rozpoutala v září bouřlivá diskuse. O plánu se hovořilo i ve Sněmovně, kde opoziční TOP 09 neprosadila usnesení, aby dolní komora požádala vládu o přijetí nejméně 50 syrských dětí z uprchlických táborů.

K přijetí dětí vyzvala premiéra Babiše téměř polovina senátorů. Babiš dal nakonec europoslankyni Šojdrové a zástupcům neziskových organizací za úkol vybrat syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. Příliš však nevěří tomu, že takové děti najdou.

jiraaaaa ( 6. října 2018 10:13 )

slovaci jsou uplni kreteni a dementi..vsak oni ti sirotci jim potom budou řezat krky ..Jo ,jen debil nepochopi,ze pro muslima je křestan špina a nepřitel . Tak si pitomci Slovaci užijte . asi kreteni nevědi jak to vypada v muslimske Francii a Nemecku

tojsemale_ctverak ( 6. října 2018 10:11 )

 Jo, na Východě Slovenska nemají lidé co jíst a tahle populistická sorošovská krysa bude tvrdit, že jeho země je dostatečně bohatá. Je to strašný, jak může Slovensko tohle dopustit??? S příchodem těch mohamedanských parchantu přijde později terorismus, násilí, nemoci.. Slováci, buďte rozumní a v zájmu své země volte p. Kotlebu a jeho stranu, to je vase jediná naděje a cesta.

lug70 ( 6. října 2018 09:56 )

 Tady vidíte, proč musel skončit Fico. On totiž stál tvrdě na svém, že dokud bude premiérem nedopustí na Slovensku vznik ucelené islámské komunity a tím se postavil globalizačním plánům na výměnu evropské populace a přeměně evropského kontinentu na islámský chalífát. U nás už bohužel ucelená muslimská komunita je pevně zabydlena. Má tu i své zázemí, mešity, lidi v politice, byznysmeny, duchovní a to je průser.

naidka ( 6. října 2018 09:45 )

Politický tah a lezřitectví směrem k EU, žádná lítost se sirotky tam není.

knihomol ( 6. října 2018 08:47 )

Slováci serete si do vlastího hnízda špínu,budouci,vrahy,teroristy,znásilnovače.Když už tak si vemte i naších 50senátoru co zde chtěli sirotky,Srojdrovou a další sajrajt.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa