Filmař dostal šest let za špionáž. Z vězení ho dostane královská milost

Autor: ČTK, pk - 
21. září 2018
14:56

Australský filmař James Ricketson, který byl v srpnu odsouzen v Kambodži k šesti letům vězení za špionáž, dostal královskou milost. Ricketson se podle kambodžského soudu dopustil špionáže s pomocí bezpilotního letadla, které přelétávalo nad shromážděním opoziční strany. Zadržován byl od června 2017.

„Ricketsonovi byla udělena milost,“ sdělil agentuře AFP právník australského filmaře, který již několik let v Kambodži žije.

Devětašedesátiletý Ricketson byl zatčen loni, kdy vyslal v době kampaně před místními volbami bezpilotní letadlo nad předvolební shromáždění opoziční Kambodžské národní strany záchrany (CNRP), jež byla od té doby rozpuštěna.

Phnompenhský městský soud Jamese Ricketsona v srpnu odsoudil k šesti letům vězení za špionáž a shromažďování informací poškozujících zemi, a to mezi prosincem 2010 a červnem 2017. Ani po vynesení rozsudku ale nebylo jasné, v čí prospěch Australan špionáž prováděl.

Zatčení jako zákrok proti svobodě slova 

Podle kritiků bylo zatčení Australana součástí širšího zákroku proti svobodě slova, který podniká vláda dlouholetého premiéra Hun Sena a jeho Strany kambodžského lidu (CPP). Loni rozpustil nejvyšší soud CNRP kvůli údajnému spiknutí s USA zaměřenému na svržení vlády v Phnompenhu. V parlamentních volbách 29. července získala premiérova strana CPP údajně všech 125 parlamentních křesel.

Po vyhraných volbách začal kambodžský režim propouštět opoziční aktivisty a na kauci byl před několika dny puštěn na svobodu i vůdce kambodžské opozice Kem Sokha. Nadále ale čelí obvinění z velezrady, za což mu hrozí mnohaleté vězení.

Hun Sen od mládí bojoval v jednotkách ultrakomunistických Rudých Khmerů krutého diktátora Pol Pota. Při bojích o Phnompenh v jejich řadách přišel o oko a částečně ochrnul. Při dlouhodobém léčení v nemocnici přehodnotil své názory, rozešel se s polpotovci a v červnu 1977 se připojil ke kambodžským provietnamským silám, které na jaře 1978 zahájily povstání proti Polpotovu genocidnímu režimu.

Kolik stojí ve Středoafrické republice lidský život?

Video Kolik stojí ve Středoafrické republice lidský život? - Andrea Ulagová, Lukáš Červený

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud