Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Šičky v Bangladéši živoří. Ani zvýšení minimální mzdy nepomůže, říkají

Autor: ČTK, nkov - 
17. září 2018
21:46

Bangladéšské oděvní dělnice a dělníci odmítli zvýšení minimální mzdy. Ani poté by se z ní totiž nedalo vyžít, říkají. Globální značky vyzývají, aby platily víc za oděvy, které pro ně vyrábějí. Píše o tom agentura Reuters s odvoláním na odboráře.

Bangladéšská vláda zvedla minulý týden minimální mzdu o více než 50 procent na 8000 bangladéšských tak (zhruba 2000 Kč) měsíčně. Šlo o první zvýšení od roku 2013, kdy na špatné pracovní podmínky a ohodnocení místních pracovníků upozornila série smrtelných nehod v továrnách.

„Pracovníci požadují 16.000 tak. Nejsou spokojeni a četné organizace hovoří o neomezené stávce, pokud se mzdy nepřehodnotí,“ řekl organizaci Thomson Reuters Foundation po telefonu z Dháky koordinátor odborové organizace IndustriALL Global Union Mohd Raisul Islam Khan.

Bangladéš je druhým největším výrobcem oděvů na světě hned po Číně. Sektor ročně vyprodukuje 30 miliard dolarů (653 miliard Kč) a podle odhadů zaměstnává na čtyři miliony obyvatel této více než 160milionové země. Osmdesát procent z nich jsou ženy.

Dělnice a dělníci v Bangladéši patří podle dubnové zprávy organizace Fair Labor Association k nejhůře placeným zaměstnancům na světě. Pětinu jejich platu činí zaplacené přesčasy, více než polovina z nich pracuje přes 60 hodin týdně.

Video  Stěhovák šel 22 kilometrů pěšky do práce. Dojatý šéf mu dal své vlastní auto.  - Facebook.com
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi