Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Nejnižší nájemné? V Německu se bydlí za tři modlitby denně

Autor: peb, ČTK - 
25. srpna 2018
16:33

Za bydlení se dá platit  i modlitbou. Důkazem toho je nejstarší dosud fungující bydlení pro sociálně slabé v bavorském Augsburgu. Všichni jeho obyvatelé totiž mají povinnost denně odříkat trojici modliteb za zakladatele zařízení a středověkého magnáta Jakoba Fuggera. Za byt pak díky tomu dají necelé euro ročně.

„Roční nájem je 88 centů (22,7 koruny),“ upřesňuje sumu Astrid Gablerová z nadace, která zařízení známé jako  provozuje. "Jde o přepočet hodnoty jednoho rýnského guldenu, který jako platbu původně stanovil Fugger," vysvětluje nezvyklou výši nájemného. 

 K nájmu však nepatří jen roční poplatek 88 centů, ale také trojice modliteb, kterou musí každý ze zhruba 150 obyvatel denně odříkat. „Tyto tři modlitby jsou pevně dané, je to Ave Maria, Otčenáš a vyznání víry,“ říká Gablerová s tím, že je na svědomí každého, jestli tak skutečně činí.

 "Jakob Fugger byl hluboce věřící člověk,“ poznamenává k tomu, proč jeden z nejbohatších lidí historie do zakládající listiny své nadace už v roce 1521 vepsal povinnost k modlitbám. Podle Gablerové věřil, že tím udělá něco dobrého pro svou duši.

 Nebyl to ale jediný důvod, proč se zařízení pro potřebné rozhodl založit. „Viděl tehdy utrpení zdejších lidí. Viděl, že je potřeba něco udělat, protože řada rodin řemeslníků žila ve velké chudobě,“ říká Gablerová. Dnes je díky tomu poblíž centra Augsburgu k dispozici 67 oranžovohnědých řadových domků se 142 byty o průměrné velikosti 60 metrů čtverečních.

Bydlení za euro, ale pod několika podmínkami

Požadavky na obyvatele klidného a rozlehlého arálu s množstvím zeleně jsou už 500 let stejné. „Jsou tři podmínky. První je, že musíte být katolického vyznání. Další, že musíte být občanem Augsburgu, což neznamená, že zde musíte být narozen, ale je třeba, abyste tu několik let žil. Třetí podmínkou je, že musíte být potřebný,“ vysvětluje Gablerová, podle níž se splnění všech podmínek důkladně prověřuje.

O bydlení je díky příznivým podmínkám nájmu velký zájem. Cílem nadace ale není, aby zde lidé zůstali navždy. Ideálem je pomoci jim, aby se po nějakém čase zase dokázali postavit na vlastní nohy.

Za 4 eura (103 korun), a tedy několikanásobek zdejšího ročního nájmu, mohou areál Fuggerei navštívit všichni zájemci. Ročně jich je kolem 200.000. Na noc se ale prostory tohoto sociálního sídliště uzavírají jak pro ně, tak pro zdejší obyvatele. Každý z obyvatel, který se do areálu vrátí po 22:00, musí za vpuštění zaplatit 50 centů, za příchod po půlnoci pak platí jedno euro. Další ze zdejších zvláštních pravidel.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi