Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Polojasno 1°C

Nejen volby. Ruští trollové se snažili v USA ovlivnit i diskuse o očkování

Autor: ČTK - 
24. srpna 2018
20:51

Softwaroví boti a ruští internetoví trollové nešířili dezinformace jen v souvislosti s americkými prezidentskými volbami v roce 2016, ale ovlivnit se snažili i debatu o očkování ve Spojených státech. Vyplývá to ze studie týmu vědců univerzity George Washingtona, o které dnes informovala agentura AFP. Dezinformace šířili trollové a boti, tedy programy vykonávající rutinní činnost, na sociální síti Twitter a do debaty vnášeli i kontroverzní témata, jako jsou hospodářská nerovnost či rasismus.

Věděli jste, že existuje tajná vládní databáze s údaji o dětech poškozených očkováním,“ píše se v jednom z tweetů, kterým se ve svém výzkumu vědci věnovali. Příspěvek na sociální síti je doplněn hashtagem #VaccinateUS.

Anonymní internetoví trollové, jejichž původ v Rusku se prokázal již v souvislosti se snahou ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb v roce 2016, šířili podle vědců nejen informace o údajných negativních dopadech vakcinace, ale i zprávy pozitivní. Ačkoli naprostá většina americké populace očkování schvaluje, na Twitteru tak mohl vzniknout dojem, že se v USA vede o vakcinaci kontroverzní debata.

Takzvaní boti šířili na rozdíl od trollů především informace o údajných negativních dopadech očkování. Uživatele sociální sítě se snažili přinutit, aby klikli na odkaz vedoucí na zavirované stránky či reklamní weby.

Kolik přesně trollů a botů se do debaty o očkování zapojilo, studie neuvádí. Jednotliví aktéři podle ní ale sledovali různé cíle.

„Debata o zdraví se stala zbraní: témata veřejného zdraví, jako je například očkování, tvoří součást pokusů o šíření dezinformací zahraničními mocnostmi,“ uvádí studie zveřejněná v časopise American Journal of Public Health.

1912 ( 25. srpna 2018 05:07 )

Zločinci USA ovlivnují vše po světě kam vkočí ti jejich poradci ,žoldáci,tak jako u nás jen se podívejte na tu politickou verbež jak žerou ty jejich lži a že jsou nejlepší a z vás dělají hlupáky a vnucují plno nenávistí vůči Rusku a kdo že má v tom prsty ???

illyria ( 24. srpna 2018 22:23 )

Nejvtipnější na tom je, že pokud je to pravda, tak Rusové využívají pouze svobodu slova... A na to fakt mají právo .-D

mourovata.kocka ( 24. srpna 2018 22:02 )

Taurus70 ( 24. srpna 2018 21:10 )

 Taky zakladaji v Americe pozary,barvi cernochy na bilo a uci je varit borsc z nemluvnatek😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa