Muslimové zahajují pouť do Mekky: Dlouhé kilometry v úmorném vedru přes 40°C

Autor: peb, ČTK - 
19. 8. 2018
11:20

V Saudské Arábii dnes začínají obřady spojené s poutí do Mekky, na kterou se letos chystají téměř 2 miliony muslimů. Bezpečnost budou V Mekce zajišťovat tisíce vojáků a policistů.

Pouť do Mekky, neboli hadždž, je vedle vyznání víry, modlitby, půstu a almužny pátým pilířem islámu. Nejméně jednou za život ji má vykonat každý věřící muslim, pokud mu to zdraví a prostředky dovolí. Vyznavači islámu věří, že každoroční rituály kopírují pouť vykonanou prorokem Mohamedem v 7. století.

Poutníci nejprve musejí prohlásit, že chtějí pouť vykonat. Až pak mohou vstoupit do areálu pouti. Obléknou se do bílých oděvů stírajících společenské a majetkové rozdíly mezi nimi a pak se už v době pouti neholí, nestříhají, nečešou ani nepoužívají voňavky.

Poutníci ujdou ve 42 stupních 15 kilometrů denně

První poutní den sedmkrát obejdou proti směru hodinových ručiček svatyni Kabu v areálu Velké mešity v Mekce, jejímž směrem se muslimové kdekoli na světě obracejí při svých každodenních modlitbách. Po obkroužení Kaby následuje rituální pochod k pahorkům Safá a Marva a věřící mezi nimi sedmkrát proběhnou. Prvního dne ještě poutníci odejdou do údolí Miná, kde přenocují v připravených klimatizovaných stanech.

Teploty v Mekce a údolí Miná se mají v příštích dnech pohybovat kolem 42 stupňů Celsia, přičemž poutníci ujdou každý den pět až 15 kilometrů. Také se musejí vypořádat s dlouhými frontami a tlačenicemi. Podle agentury AP nabízí pouť účastníkům možnost cítit se blíže k Bohu v čase mnoha problémů muslimského světa, jako je působení extrémistů na Blízkém východě.

Více o pouti Hadždž čtěte ZDE

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

junkiexl ( 19. srpna 2018 19:53 )

Kdyz se na ty fotky dobre podivate a zamyslite nad zvyklostmi, obrady, zpusobu mysleni a hlavne ciny tohoto “ nabozenstvi” , tak dojdete k zaveru, ze na tuto Bozi planetu ti lidi lezou primo z pekla.

jardavozembouchak ( 19. srpna 2018 15:58 )

Hlavne, aby to cestou zpatky nevzali pres Evropu....

rexrothak ( 19. srpna 2018 14:25 )

Obíhači šutru.

xxxx666 ( 19. srpna 2018 12:36 )

Takže existuje aspon malá šance,že jich aspon 20% cestou pochcípá,tak pak je vše v pořádku.

mirkli ( 19. srpna 2018 11:42 )

A co, že jdou v úmorném vedru? My jsme je tam neposlali ani jsme je nenutilo, tak co s tím autor-ka vopruzuje. Tak ať tam jde o kolo nich běhat a dělat jim ventilátor .... Jeden.

Zobrazit celou diskusi
Další videa