„Prostě je zastřelte.“ Policie likviduje dealery drog před Asijskými hrami

Autor: AKu - 
17. srpna 2018
23:01

Indonéská policie zabila více než 30 lidí v rámci příprav na nadcházející Asijské hry. Stalo se tak v rámci řady zátahů proti drogovým dealerům a dalším drobným kriminálníkům v hlavním městě Jakartě, které mají před prestižní sportovní událostí „nastolit pořádek“. Postup bezpečnostních složek se setkal s ostrou kritikou lidskoprávních organizací. Zprávu přinesl deník Guardian.

Indonéská metropole Jakarta přivítá v druhé polovině srpna více než 12 tisíc sportovců, kteří zde budou na 18. ročníku Asijských her. Místní úřady se v rámci masivních přípravy rozhodly neponechat nic náhodě a kromě řady opatření na zkrášlení města se rozhodly zahájit brutální kampaň proti dealerům drog a dalším pouličním kriminálníkům.

Že policie nebude postupovat v rukavičkách, naznačovala již slova policejního prezidenta Tita Karnaviana z loňského roku, podle kterého případ Filipín ukázal, že trest smrti je ten nejefektivnější způsob, jak se s drogovými dealaery vypořádat. „Praxe v terénu ukázala, že když na drogové dealery střílíme, tak odejdou,“ dodal lakonicky.

Indonéské bezpečnostní složky záhy začaly uvádět slova svého šéfa do praxe. Podle organizace Amnesty International policisté zastřelili od ledna do srpna 2018 77 pouličních zločinců, o 64 % více než o rok dříve. Nejméně 31 těchto úmrtí mělo být přitom přímo spjato s přípravou na Asijské hry.

Situace vyeskalovala během července, kdy řada vysoce postavených policejních činitelů vyzvala k „rázných akcím“ proti podezřelým, kteří představují ohrožení pro veřejnost. Kdo by se postavil na odpor, má být bez varování zastřelen. Neoficiálně vydanému „povolení zabíjet“ následně padlo za oběť během pouhých deseti červencových dnů jedenáct lidí.

Organizace Amnesty International podrobila postup indonéských bezpečnostních složek tvrdé kritice a označila jej za „nadbytečný a nepřiměřený“. Podla Phelima Kineho, zástupce ředitele asijské pobočky Human Right Watch, by pak Asijské hry měly být oslavou úspěchů, kterých lidstvo dosáhlo, a nikoliv záminkou pro policii k likvidaci podezřelých bez toho, aby se je alespoň pokusila zadržet.

Indonéský policejní prezident však dal 30. července jasně najevo, že nastolený kurz měnit nehodlá. „Pokud se budou policistům bránit  během zatýkání, nemějte žádné pochyby, prostě je zastřelte,“ uvedl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jarocell ( 18. srpna 2018 06:24 )

Inspirující postup hodný přinejmenším zvážení jeho aplikace, ne jenom střílet na šoféry při štvanici protože zdrhli od benzinky bez placení...

hafblaf ( 17. srpna 2018 23:24 )

+++

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud