Kůň žaluje exmajitele. Za utrpení a zanedbanou péči požaduje přes 2 miliony
V Americe se práva u soudu může dožadovat kdokoli. Dokonce i kůň. Přesně takový případ aktuálně běží u oregonského soudu, kde kůň jménem Justice žaluje prostřednictvím organizace na ochranu zvířat Animal Defense League svého bývalého majitele kvůli zanedbané péči, utrpení a veterinárním výdajům, informuje Washington Post.
Justice je kůň plemene quarter horse, který se dříve jmenoval Shadow. A když se jmenoval Shadow, velice trpěl. Byl podvyživený, do adekvátní váhy mu chybělo 136 kilogramů, celou srst měl posetou blechami a jeho kůže byla tak omrzlá, že hrozilo, že mu budou muset doktoři amputovat končetiny.
Mohl za to jeho bývalý majitel, který se o něj nestaral a nechával ho stát za každého počasí venku. Když policie hrůzný stav zvířete objevila, majitele obvinila a ten se později ke všemu přiznal. Kůň se přestěhoval na klidnou farmu do Kaskádových hor, dostal nové jméno a nyní muže žaluje.
Respektive nežaluje majitele přímo kůň, ale Animal Defense League v jeho jménu. Po muži požaduje minimálně 100 tisíc dolarů (zhruba 2,2 milionů korun) za veterinární péči a dále jako odškodné za utrpení. Získané peníze by byly uloženy do fondu, ze kterého by byla financována budoucí péče koně.
Právo se vyvíjí
Podobné případy boje za práva zvířat u soudu již proběhly. Nejznámější je opice jménem Naruto, která si na fotoaparátu jistého fotografa sama vyfotila selfie a poté probíhaly diskuze, kdo má k fotografii autorská práva – opice, nebo fotograf. Soud dal nakonec za pravdu člověku.
Případ koně Justice je ale založen na pevnějším základu a stojí za ním profesionální právníci, zabývající se touto tématikou. Projednávání navíc probíhá v Oregonu, státě s jedněmi z nejprogresivnějších zákonů na ochranu zvířat v celé Americe.
„Bylo tu již hodně pokusů, jak zvířata nejen ochránit, ale zajistit, aby měla právo bránit se u soudu,“ komentoval situaci Matthew Liebman, vedoucí soudních sporů v Animal Defense League.
Situace se postupně mění, v právních školách přibývá počet kurzů zaměřených právě na práva zvířat. Tento vývoj nastává proto, že zvířata jsou čím dál více vnímána jako žijící tvorové a ne jako holý předmět. „Naše legislativa uznala, že lidé se o zvířata zajímají,“ uvedla pro Washington Post Jessica Rubin z Connecticutské univerzity. „Právo se konečně dostává blíže k našim morálním postojům,“ dodala.
Justice hledá nového majitele
Podle soudních dokumentů původní majitel koně sám dovedl do záchranné stanice na popud svého souseda. Když veterinář zvířete prohlédl, zjistil, že je v extrémně zuboženém stavu a zavolal policii, která věc dále s majitelem řešila.
Zvířete se následně ujala Kim Mosimanová, které vede útulek pro opuštěné koně. Podle ní se Justice nyní vede skvěle, přibral na váze a je více sociální. Už se ani nebojí návštěvníků, kteří chodí na farmu. Mosimanová by ho proto ráda poskytla k adopci.
Nebezpečný precedent
Někteří právníci ale s případem koně u soudu nesouhlasí. Podle nich by mohl nastavit nebezpečný precedent, kdy by se najednou mohla práv domáhat všechna zvířata, tedy i zvířata v zoo, zvířata v cirkusu, pokusná zvířata, zvířata určená k lovu, dobytek určený ke konzumaci a podobě.
Soudy by najednou byly zavaleny případy týkající se pouze zvířat, myslí si Richard Cupp z Pepperdinské univerzity. „V každém případě by najednou miliardy zvířat mohly podávat žaloby, a to je šokující. Jakmile řeknete, že kočka nebo pes můžou osobně žalovat svého majitele kvůli špatné péči, pak není daleko k tomu říct, že jsou osobami s právy a ty přece nekonzumujeme,“ říkal Cupp.
Podle něj by byl lepší, kdyby vznikl zákon, podle kterého by původní majitel musel hradit veškerou budoucí péči, kterou zubožené zvíře potřebuje.