Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

„Připisovat zřícení mostu bouřce je šílenství,“ říká architekt. Po odklizení trosek začne vyšetřování

15. srpna 2018
14:45

Úterní zřícení části mostu v Janově nebyla nešťastná náhoda, ale šlo o lidskou chybu, řekl dnes novinářům janovský prokurátor Francesco Cozzi. Most vybudovaný v letech 1963 až 1967 podle návrhu tehdy oslavovaného architekta Riccarda Morandiho byl problematický už od samého počátku, tvrdí inženýr Antonio Brencich. První údržbu musel podstoupit už po dvou dekádách od otevření. Mezi čtyřmi desítkami obětí - různé zdroje uvádějí od 39 do 42 mrtvých - jsou také tři mladí Francouzi, dva Albánci a tři Chilané.

 „Musíme odpovědět na jedinou otázku: proč se to stalo?“ řekl janovský prokurátor. „Jakmile skončí pátrání po obětech a pohřešovaných, začne vyšetřování a budou se analyzovat všechny aspekty projektu, realizace a údržby mostu,“ upozornil Cozzi. Nejprve se podle něj zjistí, jaká údržba se na mostě prováděla a co přesně stalo v úterý, tedy zda zřícení mostu něco spustilo. Posléze prokuratura patřičně zakročí proti zodpovědným úřadům a společnostem.

Vedle mostu v Janově navrhl architekt Morandi dvě konstrukce obdobného typu. První se nachází v Libyi, druhá ve Venezuele. Osmikilometrový venezuelský most přes jezero Maracaibo patří k nejznámějším pracím architekta. Podle inženýra Antonia Brencicha, který působí na janovské univerzitě, se u těchto staveb od samého počátku projevovalo rychlé chátrání použitého materiálu - předpjatého železobetonu.

Video  Zřícení mostu u italského Janova: Grafika ukazuje, jak se to stalo  - Reuters, Bohuslav Štěpánek
Video se připravuje ...

V případě janovské stavby nebyly problémem podle Brencicha peníze - mostem se bez ustání zabývali odborníci a byly do něj investovány nemalé částky. Problém spočívá ve stavbě samotné, soudí Brencich, který ji označuje za inženýrský „neúspěch“. Stavba podle něj procházela permanentní údržbou.

Most byl „špatně koncipován, špatně navržen a patrně i špatně postaven“, a proto jej nelze brát jako standard pro všechny železobetonové stavby z 50. a 60. let, řekl dnes Brenchic serveru RaiNews.

„Připisovat zřícení mostu bouřce je čiré šílenství,“ reagoval architekt na dotaz, zda mohl hrát nějakou roli déšť. Stejně skepticky se staví ke zprávám, že do mostu udeřil blesk a to bylo příčinou neštěstí.

Video  Zřícený most v Itálii: Desítky obětí a spekulace o příčině.  - Reuters, Pavel Kříž
Video se připravuje ...

pekaaaros ( 15. srpna 2018 16:25 )

Hold nemají Babiše no. U nás by demoblok připsal pád mostu Babišovi a TOP09 by mu připsala rovnou i tu bouřku.

Zobrazit celou diskusi