Nic jsme nezanedbali, říká firma spravující zřícený most. Pravidelně ho kontrolovala

Autor: base, ČTK - 
14. 8. 2018
19:46

Firma provozující most v italském Janově, jehož část se v úterý zřítila, odmítla, že by podcenila údržbu stavby. Podle šéfa pobočky firmy Autostrade pro oblast Janova byl most pravidelně monitorován a kontroly neukázaly, že by hrozilo nebezpečí zřícení, informovala agentura ANSA.

„Nebyl absolutně žádný důvod, proč by měl být most považován za nebezpečný. Prováděli jsme množství různých kontrol a žádná z nich neukazovala, že by hrozilo něco takového,“ řekl agentuře ANSA Stefano Marigliani z firmy Autostrade. Dodal, že kontroly byly dokonce přísnější, než vyžaduje zákon.

Podle Mariglianiho neukázala na žádné nebezpečí ani poslední speciální měření ze začátku roku 2017, která měla zjistit případné poruchy v kabelech nebo silových elektrických vedeních. Podle jednoho ze svědků úterního neštěstí se stometrový úsek kilometrového Morandiho mostu zřítil poté, co do spodku pilíře uhodil blesk.

Příčina neštěstí není zatím známá, podle některých lidí ke zřícení přispělo podmáčené podloží po vydatných deštích. Někteří politici, včetně místního guvernéra, v úterý ale údržbu mostu označili za nedostatečnou. Za tuto údržbu je přitom podle ministra dopravy Danila Toninelliho zodpovědná firma Autostrade.

Agentura ANSA připomněla, že Morandiho most byl dlouhodobě přetížen, vede po něm totiž frekventovaná dálnice A10. Už dlouhá léta se přitom hovoří o odklonění dálnice mimo Janov, které by provozu na Morandiho mostě ulehčilo. Podle italských médií tento projekt ovšem komplikuje nedostatek peněz i občanské ekologické iniciativy.

Jen několik hodin po neštěstí italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini vyzval k větším investicím do infrastruktury a k ignorování rozpočtových limitů EU, bude-li to nutné. „Měli bychom se sami sebe zeptat, zde respektování těchto limitů je důležitější než bezpečnost italských občanů. Podle mě samozřejmě ne,“ řekl Salvini.

„Lidé v Janově používají tento most dvakrát denně, nemůžeme žít s infrastrukturou postavenou v 50. a 60. letech (20. století),“ řekl v úterý náměstek ministra dopravy Edoardo Rixi televizní stanici SkyNews24.

Video V Itálii se zřítil dálniční most: Nejméně 35 mrtvých - Italská policie
1080p 720p 360p

Doporučujeme
bibs_7 ( 15. srpna 2018 07:56 )

Asi ho místo pravidelných kontrol mela radeji pravidelne opravovat.

iFender ( 15. srpna 2018 07:29 )

Penize nejsou?Hlavne ,ze migranti dostavali na den 45€.O Zelenych vubec neni treba mluvit,jsou proti vsemu co navrhnete a v podstate nevetsi "skodna"!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa