Policie hnala novináře obušky, čekali na poraženého prezidentského kandidáta

Autor: jer, ČTK - 
3. 8. 2018
18:25

Prezidentské volby v Zimbabwe vyhrál úřadující prezident Emmerson Mnangagwa se ziskem 50,8 procenta, respektive 2,46 milionu hlasů. Hlavní opoziční vyzyvatel Nelson Chamisa dostal 44,3 procenta, což je 2,15 milionu hlasů. Oznámila to v pátek volební komise. Mnangagwa vzápětí vyzval Zimbabwany k jednotě, zatímco Chamisa výsledky zpochybnil. Odpoledne policie obušky rozehnala novináře, kteří čekali na Chamisovu tiskovou konferenci. Agentura Reuters uvedla, že bezpečnostní složky nakonec tiskovou konferenci povolily.

„Toto je nový začátek. Spojme se v míru, jednotě a lásce a vybudujme společně nové Zimbabwe pro všechny!“ napsal Mnangagwa na Twitteru.

Opoziční kandidát Chamisa vyzval volební komisi, aby zveřejnila „řádné a ověřené výsledky“. „Úroveň neprůhlednosti, nedostatku pravdy, morálního úpadku a nedostatku hodnot je nepochopitelná,“ uvedl Chamisa na adresu volební komise. „Myslel jsem si, že zvítězí síla vůle nad vůlí síly,“ dodal.

Chamisa pak na tiskové konferenci řekl, že podnikne veškeré právní kroky a výsledky prezidentských voleb napadne. Neúspěšný kandidát volby označil za zmanipulované a ve svém projevu řekl, že v Zimbabwe je čas truchlit za demokracii.

Video Nadšení v ulicích: Zimbabwský prezident Robert Mugabe odstoupil z funkce - Reuters
720p 360p

Staronový prezident policejní zásah odsoudil

Prezident Mnangagwa mezitím na Twitteru odsoudil zásah policie na soupeřově tiskové konferenci. „Dnešní události v hotelu Bronte nemají v naší společnosti místo. Žádáme, aby byla záležitost vyšetřena, abychom zjistili, co přesně se stalo,“ napsal. Prezident zároveň uvedl, že svoboda slova je pro „nové Zimbabwe“ nepostradatelná.

Místní pozorovatelská skupina Zimbabwe Election Support Network mezitím vyzvala volební komisi, aby zveřejnila výsledky z jednotlivých volebních místností na svých webových stránkách. Takový krok by podle pozorovatelů mohl přispět k transparentnosti a důvěryhodnosti voleb.

První volby v zemi od sesazení Mugabeho

Pondělní volby byly první po sesazení dlouholetého vůdce Roberta Mugabeho, který zemi vládl 37 let. Mnangagwa býval Mugabeho pravou rukou a zemi fakticky vládne od Mugabeho sesazení loni v listopadu.

Zimbabwané v pondělí kromě prezidenta volili také poslance a členy místních zastupitelstev. Volební komise ve čtvrtek potvrdila výsledky parlamentních voleb, podle nichž vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) získala ve 210členném parlamentu 145 křesel. Zajistila si tak dvoutřetinovou většinu potřebnou k prosazení ústavních změn.

Protesty proti výsledkům voleb si již vyžádaly oběti na životech. Při středečních srážkách policie s příznivci opozice v metropoli Harare zemřelo šest lidí a dalších 14 utrpělo zranění.

Zimbabwe od dosažení nezávislosti v roce 1980 zažilo jen dva prezidenty a oba vzešli ze ZANU-PF. Jedním je Mugabe a druhým jeho někdejší viceprezident Mnangagwa. Ten má kvůli své nelítostné povaze přezdívku Krokodýl, poznamenala agentura AFP.

Doporučujeme
putna ( 3. srpna 2018 18:44 )

Před několika lety jsem zažil něco, na co jen tak nezapomenu. Byl jsem na služební cestě a stavil jsem se na oběd v jedné hospůdce nedaleko Prahy. Po hospůdce se mimo personálu pohyboval nějaký šupák s tabletem v ruce a sbíral ze stolů účtenky EET. Na tom by ještě nic nebylo, kdyby na něho číšník nezavolal "Zdeňku, už běž, už jich máš dost!" Zeptal jsem se číšníka, kdo že to je a on mi řekl, že je to místní blázen, který sbírá účtenky z EET a navíc je to prý velký přívrženec Kalouska. Tak nevím, byla to náhoda, nebo jsem viděl partyzánku Zdeňka na vlastní oči? Ať mě trefí šlak, jestli kecám!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa