Šéf tajných služeb USA: Rusko útočí na naše volby. Cílí na naši demokracii

Autor: ČTK - 
2. 8. 2018
22:20

Americké zpravodajské služby jsou znepokojeny pokračující snahou Ruska ovlivňovat americkou politiku před podzimními volbami ve Spojených státech. Prohlásil to dnes šéf tajných služeb USA Dan Coats, podle něhož není Rusko jedinou zemí podnikající podobné útoky. Podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové cílí tyto útoky na americkou demokracii a snaží se rozdělit společnost.

„Mají na mušce naši demokracii,“ řekla Nielsenová během tiskové konference, na níž přední američtí bezpečnostní činitelé seznámili média s plánem, jak zabránit pokusům o ovlivnění listopadových kongresových voleb. Zpravodajské služby se podle Coatse intenzivně věnují odhalování podobných snah, které sahají od útoků na volební infrastrukturu přes pokusy poskytovat nelegální finance na kampaň až po napadání webových stránek jednotlivých kandidátů.

„Víme rovněž, že se Rusové snažili získat informace od kandidátů či vládních činitelů,“ řekl Coats. O tom, jaké další země jsou zapojeny do podobných aktivit, se nezmínil.

Video „Studená válka je věcí minulosti.“ Putin s Trumpem narovnávali vztahy mezi Ruskem a USA - Markéta Volfová, Lukáš Červený, reuters
1080p 720p 360p

Tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera již delší dobu prověřuje ruské snahy ovlivnit předloňské prezidentské volby v USA, což se bezprostředně dotýká prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu přitom nedávno varoval před ruským vměšováním do voleb, ačkoli krátce předtím při své schůzce s ruským prezidentem souhlasil s tvrzením Vladimira Putina, že Rusové se americké volby ovlivňovat nesnažili; svůj souhlas s Putinovými slovy Trump později vysvětloval jako své přeřeknutí.

Video Summit mezi USA a Ruskem - Reuters
1080p 720p 360p

V atmosféře zvýšeného mediálního zájmu o ruskou kauzu uspořádal dnešní tiskovou konferenci Bílý dům; vedle Coatse a Nielsenové před novináři vystoupili i ředitelé Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), Národní agentury pro bezpečnost (NSA) či prezidentův hlavní bezpečnostní poradce John Bolton. „Prezident Trump netoleroval a nebude tolerovat zásahy do amerického systému zastupitelské demokracie,“ reagoval Bolton na kritiku řady zvláště demokratických politiků, podle nichž se prezident pokouší ruské aktivity zlehčovat a snižovat tím význam probíhajícího vyšetřování předloňských útoků.

FBI zahájila podle svého šéfa Christophera Wraye již i šetření aktuálních snah o ovlivnění voleb, které jsou podle něho výrazně rozsáhlejší než ty předloňské.

Trump dlouhodobě označuje vyšetřování kauzy údajné spolupráce svého týmu s Rusy před minulými volbami za hon na čarodějnice. Ve středu vyzval ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, aby vyšetřovatele Muellera odvolal. Bílý dům později vysvětloval, že nešlo o příkaz a že se Trump nesnaží bránit vyšetřování.

Video První dáma USA neudržela při setkání s Putinem úsměv na tváři - Reuters
360p

Doporučujeme
zkzkz ( 4. srpna 2018 13:08 )

A ušáci se serou do celého světa

1912 ( 3. srpna 2018 17:53 )

1912 ( 3. srpna 2018 17:49 )

Vaše demokracie je plá zla ,drog,korupcemlhaní,konspirací,oblbování,lži,chudoby,nezaměstnanosti ,vražd,vlastnit zbraně ale hlavně VÁLEK do kterých nás zatahují tito váleční zločinci USA aLle především se jedná o drancování nerostných surovin v okupovaných suvereních státech které napadli a co víc zničení těchto států a ještě vyhnání tito uprchlící kteří se snaží celou EU obsadit a tak zničit ekonomicky silnou EU když jim tolik pomáhá ten židovský Soroš a sami je nechtějí !!!!!!

Taurus70 ( 3. srpna 2018 08:14 )

 Sef tajnych sluzeb USA musi vykazovat cinnost jinak by prasklo ze cela zlocinecka CIA je vlastne k nicemu.Kdyby to probehlo jako pred osmi lety v Cine kdy jim fyzicky zmizeli agenti a uz o nich neslyseli byl by klid😂

santikxauz ( 3. srpna 2018 00:47 )

USA útočí na volby po celém světě,to je ale v pořádku,protože útočí demokraticky.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa