Levnější povinné ručení Davida dohnalo až ke změně pohlaví. Ušetřil 24 tisíc

Autor: Mii - 
1. 8. 2018
21:30

S vlastnictvím auta přichází mimo jiné placení povinného ručení. To je typicky nejvyšší pro obyvatele velkých měst a mladé lidi, protože statisticky nejvíce bourají. V Kanadě je navíc povinné ručení vyšší pro muže než ženy. Muže z Alberty to dopálilo natolik, že řešil, jak se úředně stát ženou, aby povinné ručení platil menší. A to se mu skutečně podařilo. Podle svých slov ušetřil v přepočtu zhruba 24 tisíc korun. Svůj příběh popsal webu Reddit.

David, jenž své pravé jméno odmítl prozradit kvůli možným problémům, si stejně jako mnoho jiných mladých mužů kolem 20 let chtěl pořídit nové auto. Vyhlédl si Chevrolet Cruze. Věděl ale, že se svým věkem a bydlištěm ve velkém městě bude muset platit vysoké povinné ručení. V minulosti navíc boural, což částku ještě navyšovalo.

Šel se tak zeptat do pojišťovny, kolik by roční povinné ručení jeho nového vozidla stálo. Pojišťovna mu sdělila částku 4500 dolarů (cca 98 400 korun). Zdálo se mu to moc, zeptal se tak, jestli existuje nějaký způsob, jak ji snížit. Pojišťovna mu odpověděla, že když by vozidlo bylo psané na ženu, povinné ručení by spadlo na 3400 dolarů (cca 74 400 tisíc).

„To mě hodně naštvalo. Nelíbí se mi, že takové rozdíly existují. Ptal jsem se, jestli můžou ve smlouvě napsat, že jsem žena, a nepovolili to,“ vyprávěl David.

Odmítnutí ho ale nezastavilo, ihned začal vymýšlet plán, jak levnější povinné ručení přece jen získat. Záhy zjistil, že se musí úředně stát ženou, aby to pojišťovna uznala. „Bylo to jednoduché. Jen jsem přišel za doktorem a řekl mu, že se identifikuji jako žena, a napsal mi lékařské potvrzení,“ pokračoval David sve vyprávění. S tímto potvrzením pak přišel na úřad, kde mu zařídili nový rodný list, uvádějící, že je žena.

Kanaďan přiložil důkaz, že si rodný list kvůli povinnému ručení skutečně změnilKanaďan přiložil důkaz, že si rodný list kvůli povinnému ručení skutečně změnil | 

„Šokovalo mě to, ale zároveň se mi ulevilo. Měl jsem pocit, jako kdybych porazil systém,“ popisoval své pocity. S tímto novým rodným listem následně znova šel do pojišťovny, kde mu vystavili levnější povinné ručení.

David si podle svých slov je vědomý, že zneužil procesu určeného lidem, kteří mají problém s pohlavní identitou. Nikomu však ublížit nechtěl. „Jsem 100procentní muž. Úředně jsem ale žena. Ano, udělal jsem to kvůli levnějšímu povinnému ručení. Rozhodně nechci kritizovat ani znevažovat práva transgender lidí,“ vysvětloval.

V EU je to zakázaná praktika

Podle kanadských úřadů jsou muži pod 25 let nejrizikovější skupina řidičů, která způsobuje nejvíce dopravních nehod. Ženy podle tamních dat bourají méně, tudíž mají nižší povinné ručení. V zemích EU dříve platila podobná praktika, v roce 2011 ale Evropský soudní dvůr rozhodl, že se jedná o genderovou diskriminaci a pohlaví člověka nemůže být při výpočtu povinného ručení a dalších pojištění bráno v potaz.

Doporučujeme
feketeKarkulka ( 1. srpna 2018 23:14 )

 Zaplatil 74 400 tisíc. Ti je 74 miliónů a 400 tisíc. No to teda místo aby ušetřil musel asi přepadnout banku.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa