Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Hotely tají luxusní pokoje „běžným smrtelníkům“. Kudy do nich vede cesta?

Autor: ČTK, Mii - 
20. července 2018
11:30

Mnoho hotelů má svá tajemství. Pokoje, do kterých se nemáte šanci dostat. Jeden takový má například hotel Blue Lagoon v Reykjavíku, který je sice otevřený jen tři měsíce, už nyní ale patří mezi vyhledávaná místa v Evropě. Za hotelem se přitom nachází exkluzivní prostor, o němž jen málo návštěvníků ví - apartmá třikrát větší než ostatní pokoje, se soukromým balkonem, jídelnou, obří postelí, wellness a krbem. Stojí 233 tisíc korun za noc a na stránkách hotelů o něm neexistuje žádná zmínka, napsala agentura Bloomberg. Zaplatit si ho můžou jen vyvolení.

Na apartmán nemůžete narazit, leda byste věděli, že existuje, a rezervace je jen na pozvání. Luxusní hotely po celém světě takové pokoje mají, a důvody jsou různé stejně jako ony samy.

Podle Mara Massona, marketingového ředitele Blue Lagoon, je apartmá zamýšleno jako dokonalý úkryt před světem. Ti, kdo chtějí vstoupit nepovšimnuti, mohou využít soukromého vchodu, stejně jako blízkého heliportu, kam lze doletět soukromým letounem. „Nikdo nemusí vědět, že jste tady. Ostatním hostům je apartmá skryto, nic nenaznačuje, že tu je,“ řekl Masson.

Soukromí není jediným důvodem, proč obdobné pokoje nebývají v katalogu hotelu ani jeho partnerů, jako je Booking.com. Někdy je ve hře také ochrana toho nejcennějšího majetku. „Řekněme, že máte top apartmá, které stojí 2000 dolarů (44 tisíc korun). Nechcete, aby přijelo deset lidí, každý zaplatil 200 dolarů a pak v něm uspořádali velkou párty,“ řekl Stephen Brandman, šéf správcovské firmy Journal Hotels.

Profesor centra cestovního ruchu Newyorské univerzity Bjorn Hanson s takovým názorem souhlasí. Připomíná, že součástí luxusních pokojů jsou často umělecká díla nebo drahé klavíry, a dát je k dispozici veřejnosti by proto bylo riskantní.

Cesta ke skrytým pokojům je různá

Tyto typy pokojů bývají často označovány jako „owner’s suites“ (apartmány majitelů). V hotelu Bennett v Jižní Karolíně, který má před otevřením, je apartmá Michaela Bennetta k mání jen na zvláštní žádost a hosty musí ještě tento developer osobně schválit.

V jiných hotelích se výjimečné apartmány nazývají pokoje pro partnery, což znamená, že si je lze rezervovat jen prostřednictvím členství v exkluzivním klubu. To ale stojí i šestimístnou částku.

Z ekonomického hlediska by se mohlo zdát, že chránit ty nejdražší produkty před zraky veřejnosti je proti zdravému rozumu. Hotely ale také nechtějí riskovat rušení rezervací drahých pokojů na poslední chvíli a bez poplatku, když rozhazovační turisté pocítí výčitky svědomí. To se v případě pravidelných bohatých hostů tolik nestává. Některé hotely tak vyžadují rezervaci po e-mailu, což managementu dává šanci pobyt nepovolit.

Místo pro nenadálého hosta s tučným kontem

Mnoho hotelů mívá také své luxusní pokoje prázdné pro případ, že se dostaví nějaký VIP host. Nemusí to být vždy celebrita, stačí někdo, kdo je ochoten utrácet.

Pokoje, které si nelze rezervovat, nebývají ale vždy ty největší nebo nejluxusnější. Někdy jsou třeba jen malé nebo mají divný tvar, jako ty z éry grandhotelů, které sloužily pro personál, například pro sluhy nebo komorné.

Zobrazit celou diskusi