„Je to historický den.“ Po vleklé válce přivítala Etiopie eritrejského prezidenta

Autor: ČTK, nkov - 
14. 7. 2018
13:55

Eritrejský prezident Isajas Afewerki v sobotu přicestoval do Etiopie na historickou návštěvu. Krátce po pondělním podpisu mírové dohody mezi oběma zeměmi má utvrdit normalizaci jejich vztahů. Afewerki i jeho hostitel, etiopský premiér Abiy Ahmed, neskrývali v prvních vyjádřeních radost nad setkáním, které umožnilo dramatické diplomatické oteplení mezi těmito dvěma dříve skalními rivaly.

„Je to historický den pro nás všechny,“ řekl podle agentury AP prezident Afewerki. „Každý, kdo si myslí, že lidé v Eritreji a Etiopii jsou rozděleni, bude od nynějška považován za naivního. Jsme jeden národ - kdokoliv na to zapomíná, nechápe naši situaci.“

Při slavnostním obědě v Národním paláci Afewerki řekl, že „slova nedokážou vyjádřit radost, kterou nyní cítíme. Když mluvíme, píše se historie,“ citovala ho agentura Reuters.

Hluboké pohnutí dal najevo také etiopský premiér Ahmed. „Nedokážu slovy vyjádřit, jak hrdý jsem,“ řekl při slavnostním obědě. Právě on, který se úřadu ujal v dubnu, začal okamžitě prosazovat reformy. Rychlé přijetí mírové dohody byl jeden z jeho nejvýznamnějších i nejpřekvapivějších kroků.

Lidé vítali prezidenta s nadšením

Před měsícem Ahmed oznámil, že přijímá mírovou dohodu o ukončení pohraniční války, která mezi oběma zeměmi vypukla v roce 1998. Po dvouleté ostré fázi pak etiopsko-eritrejský konflikt přešel do vleklého hraničního sporu. Odhaduje se, že během něj zahynulo 80 tisíc lidí.

Eritrejského prezidenta uvítaly v Addis Abebě tisíce nadšených lidí. Provolávali jeho jméno, tančili, zpívali a mávali vlajkami. Někteří Etiopané přirovnávají podle agentury Reuters obnovení vztahů mezi oběma zeměmi k pádu Berlínské zdi.

Etiopie a Eritrea neudržovaly od roku 1998 diplomatické styky. Nyní se oba nejvyšší představitelé dohodli na jejich obnovení. Bývalá eritrejská ambasáda v Addis Abebě byla urychleně renovována a očekává se, že bude otevřena během Afewerkiho třídenní návštěvy.

Video Etiopský kmen Bodi - YouTube
360p 240p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa