Dětský zásyp obsahoval azbest, desítky žen onemocněly rakovinou. Teď má výrobce platit

Americká společnost Johnson & Johnson (J&J) musí skupině žen, které po používání hygienických potřeb obsahujících mastek s azbestem onemocněly rakovinou vaječníků, zaplatit pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun).
Autor: jer, ČTK - 
13. 7. 2018
16:40

Americká společnost Johnson & Johnson (J&J) musí skupině žen, které po používání hygienických potřeb obsahujících mastek s azbestem onemocněly rakovinou vaječníků, zaplatit pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun). Rozhodla o tom ve čtvrtek soudní porota ve státě Missouri. Podle agentury Reuters se jedná o dosud o zdaleka nejvyšší částku, kterou musí firma čelící řadě podobných žalob zaplatit.

Skupina 22 žen ve společné žalobě proti J&J tvrdila, že používání některých výrobků včetně dětského zásypu, které obsahovaly mastek, jim způsobilo rakovinu vaječníků. Podle právníků žalujících žen společnost věděla o tom, že mastek obsahuje azbest, který může způsobit rakovinu. Bez ohledu na to výrobky prodávala, aniž by zákazníky varovala, uvedli advokáti.

Porota po vyslechnutí přibližně desítky expertů uznala nárok žen na odškodné ve výši 550 milionů dolarů (12,2 miliardy korun). Později stanovila ještě výši exemplární pokuty, jejímž cílem je předejít možnému opakování podobných pochybení. Firmě nařídila zaplatit další 4,14 miliardy dolarů (92 miliard korun).

„Johnson & Johnson je hluboce zklamána verdiktem, který byl výsledkem od základu neférového procesu,“ uvedla podle Reuters společnost v prohlášení. Firma tvrdí, že její výrobky na bázi mastku azbest neobsahují a že disponuje za dlouhá desetiletí jejich prodeje studiemi, které dokazují jejich nezávadnost.

Podle právníků žalujících žen společnost věděla o tom, že mastek obsahuje azbest, který může způsobit rakovinu. Bez ohledu na to výrobky prodávala, aniž by zákazníky varovala, uvedli advokáti.Podle právníků žalujících žen společnost věděla o tom, že mastek obsahuje azbest, který může způsobit rakovinu. Bez ohledu na to výrobky prodávala, aniž by zákazníky varovala, uvedli advokáti. | 

Akcie firmy v reakci na rozhodnutí o pokutě klesly o jedno procento.

J&J čelí kvůli produktům obsahujícím mastek několika tisícům žalob. V řadě podobných případů dostala nařízeno vyplatit již stovky milionů dolarů. Loni v srpnu například vysoudila jediná žena v Kalifornii 417 milionů dolarů. Soudy v případech podobných žalob výši postihů stanovenou porotami často pozmění.

Doporučujeme
salamander ( 14. července 2018 06:53 )

Tato firma dříve vyráběla pastilky na zažívací problémy. Našel se nějaký psychopat, který do jedné ze šarží přimíchal cyankali. Zeměřelo tehdy několik lidí a byl z toho hodně velký poprask. Proto se výrobních programu vzdala a chtěla se tak očistit - proto začala vyrábět kosmetiku pro děti...Jak vidíme - vidina peněz je mnohem silnější - dnes je to ještě horší - .....

Monikay ( 13. července 2018 20:44 )

nechápu proč na sebe mažou a sypou tyto prostředky.... to jsou pořád opruzené že musí masivně používat dětský pudr?

rakyta ( 13. července 2018 18:23 )

Spravne by bylo kdyby kazda spolecnost ktera vedomne prodava vyrobky se smrticima surovinama byla soudne zlikvidovana a vrcholny management obesen.

sores ( 13. července 2018 18:18 )

V Česku by se neplatilo postiženým ani omylem a když tak pár korun. A to by se ještě člověk musel hodně soudit. Ve vyspělých státech naopak se platí hodně vysoké částky, což je správné.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa