Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Český koreanista: Kimovi hraje do karet, že může dál kličkovat. Život v KLDR se nezmění

Autor: jko, simao - 
13. června 2018
05:40

Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského diktátora Kim Čong-una přihlížel takřka celý svět, očekávání byla různá. Nikdy nižší, jindy vyšší. Podle českého koreanisty Jaromíra Chlady se summit stal z krátkodobého hlediska vítězstvím pro obě strany. Nahrál však Kimovi v tom, že může poměrně dlouhou dobu vést dál stejnou strategii - kličkovanou. A Donald Trump se konkrétních výsledků nedočká. Stejně jako lidé v KLDR.

Kdo z výsledku summitu nejvíce těží?

„Z krátkodobého hlediska je to vítězství pro obě strany. Donald Trump získal nějaký úspěch tímto setkáním. Prodá to určitě na vnitrostátní politické scéně před volbami. Pro Kim Čong-una vycházejí ta pozitiva z dlouhodobější perspektivy.“

Jaká pozitiva?

„On má teď možnost zahájit dlouhodobý proces, kdy se i odborníci shodují, že proces denuklearizace, pokud by nastal, bude trvat léta. A to hraje Kimovi do karet, může nasadit svoji klasickou vyjednávací taktiku a dlouhá léta kličkovat a požadovat nějaké částečné úlevy za některé kroky. A ten cíl se nemusí nakonec dosáhnout. Navíc Trump se konce tohoto procesu během svého období nedočká.“

Změní se nějak život obyčejným Severokorejcům?

„Momentálně nijak zásadně. Severokorejcům by nejvíce pomohlo, kdyby byly uvolněny nebo zrušeny sankce, aby se vnitřní ekonomika nějak nadechla.“

KLDR požaduje bezpečnostní záruky. Jaké to mohou být?

„Žádné konkrétní v tom prohlášení nebyly. Mohlo by se jednat o smluvní záruku, ale po neúspěchu smlouvy s Íránem si myslím, že Severní Korea bude velmi opatrná. Může se to projevit na nějakém snižování počtu vojáků, zrušení jaderného deštníku, omezení vojenských cvičení, což může fungovat na obou stranách.“

Co by omezení cvičení a počtu vojáků znamenalo pro Soul?

„Spojené státy tam smluvně zajišťují obranu Jižní Koreje i Japonska. Jakékoliv kroky musí být projednány jak s Japonskem, tak s Jižní Koreou, tak s Čínou, Ta rovnováha, která tam teď funguje, se bude muset opatrně změnit, aby byla zachována.

Čína už navrhla omezení sankcí. Dá se určit nějaký časový horizont, kdy by k tomu mohlo dojít?

„Čína teď bude tímto směrem trochu tlačit. Je to největší obchodní partner Severní Koreje. V posledním roce se zapojila celkem příště do sankcí, ale jsou zprávy, že už polevuje a obchod s Čínou se začíná probírat. A začínají tam proudit i severokorejští pracovníci. Pro Čínu bude toto cesta. Bude stát na straně KLDR.“

Může mít ještě někdo zájem na omezení sankcí?

„Bude to chtít i Jižní Korea, která čeká na omezení, aby mohla rozvíjet nějaké ekonomické aktivity. Je tam vůle na obou stranách, ale Jižní Korea se snaží dostát roli spojence USA a respektuje sankce.“

Neohrozí dohoda s USA Kimovu pozici uvnitř severokorejské strany?

„Nemyslím si, spíš naopak. Může to prezentovat jako svůj velký úspěch a spíš mu to pomůže.“

Zobrazit celou diskusi