Sopka na Havaji zničila stovky domů. Lávu chrlila znovu po několika dnech

Autor: ČTK - 
6. 6. 2018
07:20

Havajská sopka Kilauea po několika dnech relativního klidu opět vychrlila proudy lávy, které během noci na středu zničily až několik stovek domů. Podle místních úřadů jde o domy v rekreační oblasti Vacationland, která už byla evakuována, uvedla agentura AP.

Sopka na největším havajském ostrově Havaj během noci v souvislosti se zemětřesením o síle 5,5 stupně vychrlila mohutný proud lávy, který se rychle dostal až do zmíněné oblasti na východě ostrova.

„Vacationland je skoro celý zničený,“ řekla médiím mluvčí místního úřadu Janet Snyderová, podle níž se v lokalitě nacházely hlavně rekreační domy, ale i trvale obývané budovy. Zničen byl i dům místního starosty Harryho Kima.

Kilauea začala soptit začátkem května a experti se domnívají, že její aktivita může vydržet i několik měsíců. Sopka až dosud zničila podle oficiálních údajů na 120 domů, po dnešku se však jejich počet výrazně zvýší.

Sopka vysoká 1200 metrů je jedním z nejaktivnějších vulkánů na světě. Aktivitu vykazuje prakticky nepřetržitě od roku 1983, v devadesátých letech minulého století láva z této sopky zničila na 200 domů. V roce 1955 činnost vulkánu komplikovala obyvatelům ostrova život téměř tři měsíce.

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa