Peníze z vašeho nákupu můžou jít hrdlořezům z ISIS. Skrze důležitý minerál

Autor: Mii - 
26. května 2018
19:10

Je to běžná surovina, kterou najdete v kosmetice, léčivech, potravinách, ale také gumě nebo barvách. Řeč je o mastku. Těžba minerálu v horách Afghánistánu je přitom zároveň zdrojem příjmu teroristických skupin Tálibán a ISIS, jak upozornila mezinárodní nezisková organizace Global Witness. Mastek se z hor vyváží do Pákistánu, odkud míří do celého světa, Evropu a Spojené státy nevyjímaje.

Dětský pudr, žvýkačky, rýže, barva na auto nebo make-up. To je jen malý výčet produktů, které obsahují prášek z mastku. Lidé ho najdou prakticky v každém obchodě a vyhnout se mu není nic jednoduchého.

Informace, ke kterým se dostala organizace Global Witness, naznačují, že vyhýbat by se mu lidé možná měli. Vydělávají na něm přední teroristické organizace současnosti včetně takzvaného Islámského státu. A dokonce bojují mezi sebou o to, kdo bude doly s mastkem v horách Afghánistánu ovládat, tak moc lukrativní surovina to je.

„Mastek je jako krvavý diamant“

Podle Nicka Donovana, šéfa kampaní Global Witness, se mastek dá přirovnat ke krvavým diamantům. Byť není na pohled tak hezký, představuje úplně to samé. „Tato zpráva ukazuje zákeřný způsob, jakým se povstalci zapojili do těžby mastku, a hrozbu, že skupiny jako ISIS budou ještě více zapojeny,“ vysvětluje v ní.

Podle Donovana má prim v tamní těžbě mastku Tálibán, ale afghánská odnož ISIS se pomalu snaží do byznysu také zapojit. K těžbě minerálů se přesouvá proto, že její dosavadní způsoby financování byly omezeny nebo zmařeny. Trend je viditelný také v Iráku a Sýrii, kde se příslušníci ISIS začali zabývat rafinací ropy.

ISIS aktuálně ovládá těžbu mastku, mramoru a chromitu na východě Afghánistánu. Jedná se hlavně o oblasti kolem jejich pevnosti v provincii Nangarhar, kde americká armáda v dubnu 2017 shodila raketu nazvanou Matka všech bomb. Organizaci to potvrdilo několik nezávislých zdrojů.

Video  Matka všech bomb vyplenila základnu ISIS. Zemřelo 36 radikálů  - Reuters a Hudební banka - Preparing for Battle

Tálibán na minerálech vydělává miliardy

„Islámský stát má rozsáhlý strategický zájem o afghánské minerály a vliv nad jejich ložisky. Vzhledem k tomu, jak dopadla jejich práce s přírodním bohatstvím v Iráku a Sýrii, afghánská vláda a Trumpova administrativa by to okamžitě měly začít řešit,“ komentoval situaci Donovan. „Je třeba, aby zvýšily svůj tržní vliv v místech, jako je Nangarhar, a zároveň zavedly reformy, které by těžbu a prodej udělaly transparentnější,“ dodal odborník.

Tálibán podle Global Witness ročně získá z prodeje minerálních surovin 300 milionů dolarů (zhruba 6,612 miliardy korun). Částka zahrnuje i výtěžek z prodeje mastku. Kolik prodejem vydělává ISIS, aktuálně není známo, ale také půjde o vydatnou sumu.

Video  Miloš Zeman o přesunu Islámského státu do Evropy  - Blesk TV

Celá skutečnost se poměrně zásadně týká Američanů i Evropanů. Produkty z této těžby si totiž kupují. Tálibán ani ISIS nemohou přímo vstoupit na mezinárodní trhy, dělají to proto skrze prostředníky. V případě mastku ho vyvážejí do vedlejšího Pákistánu, odkud se dostane do celého světa. Z toho důvodu je Pákistán uváděn jako hlavní světový exportér této suroviny – například až půlka všeho mastku zpracovávaného na Západě pochází z Pákistánu. Víc než do Evropské unie ho ale míří do USA.

„Nevědomí Američané a Evropané neúmyslně podporují extremistické skupiny v Afghánistánu,“ říká Donovan a dodává, že zákaz obchodování s mastkem v Afghánistánu, jenž vešel v platnost na začátku roku 2015, je možné extrémně snadno obejít. Třeba právě přes Pákistán.

Šperky, kosmetika i plátkové žvýkačky

Využití mastku je velice široké. Jde o surovinu, která je chemicky mimořádně odolná a žáruvzdorná, tudíž se využívá v elektrotechnice, ve slévárenství a sklářství. Najdeme ho také ve šperkařství jako příměs levnějších šperků.

Dále se používá ve farmacii (plnidlo při výrobě tablet), v chemickém průmyslu (plnidlo do papírů, barev, gum) nebo u kosmetiky (častá složka mýdel, make-upů, antiperspirantů, apod. – ve složení najdeme pod názvem talc). Stejně tak se využívá ve stavebnictví na výrobu obkladů a desek, plus se přidává se do asfaltu.

Speciální využití je v potravinách, kde se vyskytuje pod označením E553b. Chlubí se totiž protispékavými schopnostmi, takže se používá v pekárenských a cukrářských výrobcích nebo v koření, cukru, náhradách solí, sušeném ovoci, rýži, plátkových sýrech a žvýkačkách.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ondra1974 ( 27. května 2018 04:09 )

Prohledal jsem vsechny noviny a nikde jsem nenasel ani zminku o tom, ze byl uveznen a hned ten den i odsouzen na 13 mesicu znamy novinar Tommy Robinson, ktery psal o muslimskem pedofilnim gangu, ktery v Britanii sexualne ohrozoval deti..... Britove proti uvezneni novinare protestuji a na Change.org je petice na podepsani osvoboeni Tomma Robinse. Hlavne, ze se pise o tom, ze byly v Irsku povoleny potraty........ Tommy Robinson has been arrested and jailed for reporting on Muslim grooming gangs. A job that he chooses to do with no regard for his own safety, informing the public of all the wrongs committed in the name of Allah. Fighting against adversity and reporting on issues that our mainstream media are too afraid to speak of. https://www.youtube.com/watch?v=4_JTHYAAj_Q

Antonin Blaha ( 26. května 2018 19:21 )

 A co jako?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud