Oběti chemického útoku v syrské Dúmě čeká exhumace. Kvůli dalšímu vyšetřování

Autor: ČTK - 
3. 5. 2018
21:20

Inspektoři Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) pověření vyšetřením útoku na syrskou Dúmu budou exhumovat některé oběti. V rozhovoru s Financial Times to ve čtvrtek řekl ředitel OPCW Ahmet Üzümcü. Město Dúmá bylo podle syrské opozice a některých západních zemí zasaženo 7. dubna chemikáliemi. O život přišlo na 40 lidí a USA, Británie a Francie 14. dubna provedly odvetný útok na několik syrských chemických objektů.

Experti OPCW se na místo dostali až 21. dubna a od té doby podle Üzümcüa prověřili asi 100 vzorků z místa útoku. „Teď prověří možnost exhumace a odebrání biologických vzorků,“ řekl šéf OPCW.

Dodal, že odborníci jeho organizace v minulosti byli v jiných kauzách při pitvách, ale bude to poprvé, co budou exhumovat. Zpráva o vyšetřování podle Üzümcüa bude k dispozici za měsíc.

Mluvčí OPCW řekl, že se prověřují všechny možnosti pro získání důkazů a že je „předčasné spekulovat o tom, kdy bude připravena zpráva určená členským zemím OPCW“.

Sýrie a její spojenec Rusko popírají použití chemických látek v Dúmě. Rusko vedlo vlastní šetření a některé západní státy Moskvu obvinily, že se snaží klást vyšetření OPCW překážky.

Ruská delegace 26. dubna přivedla do sídla OPCW v Haagu několik Syřanů, kteří měli podat důkazy o tom, že v Dúmě nemohly být použity chemické zbraně. Británie, Francie a USA na protest toto jednání OPCW bojkotovaly a obvinily Rusko, že z organizace činí divadlo. Syrští svědci tvrdili, že při útoku nebyly cítit chemikálie a že dušení lidí způsobil prach z exploze.

Video Asad hraje důmyslnou hru a zkouší, co všechno mu projde, míní exministr Zaorálek. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme
zvonik54 ( 4. května 2018 05:45 )

Když jsme ještě chodili do ZDŠ. tak jsme pod katedru učitele dali uměle vyrobený lidský trus z papírové vaty a barev. Někteří učitelé se toho chytli a věřili, že je tam naděláno. Když jsme je uvedli do pravdy a výrobek odnesli v holé ruce, tak se tomu někteří učitelé i zasmáli. Za několik dní se situace opakovala, ale za použití skutečného trusu. Učitel přišel a řekl: ,,opakovaný vtip není vtipem" a vzal produkt do ruky. To bylo mediální překvapení! ))

Antonin Blaha ( 3. května 2018 21:28 )

 To zas bude komedie🤔😞

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa