Zuckerberg přiznal, že byl sám obětí zneužití dat firmou Cambridge Analytica

Autor: ČTK, ivm - 
11. dubna 2018
19:35

Skandál kolem Cambridge Analytica zasáhl i Marka Zuckerberga, jehož osobní data britská firma rovněž zneužila. Šéf Facebooku to řekl při slyšení v americkém Kongresu. Stejně jako v úterý v Senátu i ve středu ve Sněmovně reprezentantů Zuckerberg vysvětloval okolnosti skandálu, při němž Cambridge Analytica neoprávněně získala přístup k milionům dat uživatelů, jež využila k podpoře volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa.

Zuckerberg považuje za nevyhnutelné, že komunikační síť bude regulována. Varoval ale poslance, aby ve svých návrzích byli opatrní. Větší firmy jako Facebook mají víc prostředků, aby se regulacím mohly přizpůsobit; menší společnosti by to ale mohlo ohrozit.

Šéf Facebooku, označovaný za jednoho z nejbohatších lidí světa, vypovídal už druhý den na půdě amerického Kongresu o politice své firmy při ochraně uživatelských dat a o roli, kterou mohl Facebook sehrát při údajných pokusech Ruska ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016.

Zuckerberg odmítl tvrzení některých poslanců, že uživatelé Facebooku nemají dostatečnou kontrolu nad svými osobními daty. Pokaždé, kdy se kdokoli rozhodne něco na Facebooku sdílet, má kontrolu k dispozici. Přímo před sebou, nikoli skrytou kdesi v nastavení, řekl poslancům z výboru pro energetiku a obchod.

Šéf Facebooku potvrdil, že v tomto týdnu společnost začala uživatele informovat, zda se jejich data dostala do souboru zneužitého firmou Cambridge Analytica. Neodpověděl přímo na dotaz, zda jeho firma přizpůsobí fungování sociální sítě tak, aby lépe osobní data uživatelů ochránila.

Realizujeme a budeme realizovat kroky k tomu, abychom omezili rozsah přístupu k těmto datům, řekl Zuckerberg. Audit aplikací, které data využívají, bude ale trvat mnoho měsíců.

Při úterním slyšení v Senátu, které trvalo pět hodin, si Zuckerberg podle amerických komentátorů počínal úspěšně. Podle televize CNN z parlamentu odešel jako vítěz.

Alexander Tayler, úřadující šéf britské konzultantské společnosti Cambridge Analytica, která se nepovoleným způsobem dostala k soukromým datům 87 milionů uživatelů Facebooku, zároveň ve středu odstoupil z funkce. Firma o tom informovala na svých internetových stránkách. 

Video Facebook řeší průšvih s vysáním osobních dat. - Živě.czZobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud