Provokují nás protesty, peskuje Izrael Hamás. V Pásmu Gazy zemřelo 16 lidí

31. 3. 2018
17:50

Izrael obvinil radikální hnutí Hamás z toho, že páteční masové protesty na hranicích Pásma Gazy byly z jeho strany cílenou provokací a aktem terorismu. Během protestů na území Pásma Gazy zabila izraelská armáda 16 Palestinců, přes 1400 dalších lidí bylo zraněno. K nezávislému vyšetřování střetů vyzval generální tajemník OSN António Guterres.

Při pátečních protestech na hranicích Pásma Gazy přišlo o život 16 Palestinců, citoval palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze deník The Times of Israel. Jerusalem Post mluví až o 17 obětech. Ministerstvo ovládané extrémistickou organizací Hamás také uvedlo, že přes 700 lidí bylo zraněno ostrou střelbou izraelské armády. Vedení hnutí Hamás v sobotu uvedlo, že čtyři zabití byli příslušníky jeho vojenského křídla.

Většina ze 1400 lidí, kteří byli v pátek zraněni, vyhledali ošetření kvůli zásahu slzným plynem. Nemocnice aš-Šífa v Pásmu Gazy uvedla, že v pátek přijala 284 zraněných, většina z nich byla postřelena. Mezi zraněnými bylo 70 osob mladších 18 let a 11 žen.

„To, co jsme včera (v pátek, pozn. red.) viděli, byl organizovaný akt terorismu,“ sdělil v sobotu mluvčí izraelské armády Ronen Manelis. Podle něj se nedá mluvit o tom, že by v Pásmu Gazy proběhl poklidný protest, mnoho Palestinců se chovalo násilně a útočilo na izraelské vojáky kameny a zapálenými předměty. Izraelští vojáci stříleli pouze na ty účastníky demonstrace, kteří se násilností dopouštěli, uvedl Manelis.

Vojáci střelili do zad i mladíka, který nikoho neohrožoval

Izraelský list Haarec v sobotu informoval o nahrávce, z níž je patrné, že izraelští vojáci střelili do zad osmnáctiletého mladíka, který běžel směrem od hraničních zátarasů a nikoho v tu chvíli neohrožoval. Palestinec zemřel.

Mluvčí izraelské armády novinářům sdělil, že „Izrael nedovolí masivní porušení hraničních zátarasů směrem do izraelského území“. Pokud budou násilnosti pokračovat, zasáhnou vojáci proti teroristickým organizacím i na dalších místech v Gaze.

U hranic Izraele a Pásma Gazy se v sobotu shromáždilo jen několik desítek palestinských mladíků. Na místech, kudy ještě v pátek proudily desítky tisíc protestujících, je v sobotu klid, uvedla agentura Reuters. Palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze však podle agentury DPA sdělilo, že v sobotu při střetech s izraelskými vojáky utrpěli střelná zranění nejméně tři Palestinci.

Palestinské protesty organizuje několik skupin z Pásma Gazy, v čele s radikálním hnutím Hamás, které tuto oblast ovládá. Cílem akce, naplánované až do poloviny května, je návrat Palestinců na nyní izraelská území.

Video Rozhodnutí Trumpa ohledně Jeruzaléma odstartovalo protesty muslimů - Reuters
720p 360p

satanas ( 1. dubna 2018 12:35 )

Pokud si Pakestinci delaji teror na vlastnim uzemi, nemuze se prece zadnymu Zidovi neco stat!

satanas ( 1. dubna 2018 12:32 )

To mas ztoho vecneho cumeni na tzv,Ceskou televizi.Ovladanou Sörosovci..ANi se nedivim kdyz sleduji jak sam pises z "okupovaneho uzemi" a dodnes si to neuvedomujes.

Antonin Blaha ( 1. dubna 2018 11:21 )

Orlik2016 Vas soukromy nazor je to Vase pravo ale nevnucujte ho mne prosim,mam s nimi sve zkusenosti😎

orlik2016 ( 1. dubna 2018 11:08 )

tak jsi vedle jak ta jedle pane blaha

Antonin Blaha ( 1. dubna 2018 11:02 )

 Orlik2016 ale znam Zidy 🤐

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa