Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Za smrt 71 lidí v ruském letadle mohli piloti, ukazuje vyšetřování. Nechali zamrznout snímače

Autor: ČTK, Mii - 
13. února 2018
16:55

Za pád letadla An-148, které se v neděli zřítilo se 71 lidmi u Moskvy, nejspíš mohli piloti. Zapomněli zapnout vytápění pro odmrazováni snímačů měřících rychlost letounu. Chybné údaje o rychlosti pak vedly k pádu stroje. Uvádí to předběžná zpráva, kterou na základě informací z černé skříňky a analýzy obdobných havárií sestavil Mezinárodní letecký výbor (MAK), píše agentura AP. Výbor v postsovětských státech vyšetřuje letecké katastrofy. 

„Předběžná analýza zaznamenaných údajů, stejně jako analýza analogických případů z minulosti umožňuje předpokládat, že faktorem, který vedl k vývoji mimořádné letové situace, se mohly stát nepřesné údaje o rychlosti letu zobrazené na přístrojích v pilotní kabině,“ uvedl MAK. Tyto chybné údaje podle něj souvisely se zamrznutím snímačů, protože systém jejich vyhřívání byl vypnutý.

Dosavadní závěry naznačují, že piloti před startem nezapnuli systém vytápění snímačů. Po vzletu přepnuli řízení stroje na autopilota, ale řízení převzali zpět, když viděli rozdílné údaje o rychlosti; podle údajů z jednoho snímače rychlost stoupala, podle druhého klesala, takže posádka ztratila přehled o situaci.

Letoun An-148 Saratovských aerolinií se zřítil v neděli 11. února šest minut po startu z moskevského letiště Domodědovo. Zahynulo 65 cestujících a šest členů posádky.

Video Na místě tragédie: Trosky ruského letadla a smrt 71 lidí u zasněžené Moskvy - Reuters

Záznam z dvou černých skříněk začali zkoumat ruští experti v úterý. Veškerá data uložená v černých skříňkách se zachovala a je možné je dešifrovat, uvedla s odvoláním na výbor MAK agentura Interfax.

Letoun An-148 byl ve své době označován za příklad ukrajinsko-ruské průmyslové spolupráce, po anexi Krymu a vzpouře proruských separatistů na Donbasu ale výrobní kooperace skončila.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud