Profesor se zabil ve věznici, tvrdí Írán. Kolegové tomu nevěří a chtějí vyšetření

Autor: base,ČTK - 
12. 2. 2018
13:55

Přední íránští vědci dopisem požádali prezidenta Hasana Rúháního o vysvětlení údajné sebevraždy svého kolegy ve věznici. Uvedla to v pondělí agentura AFP. Íránský prokurátor v sobotu oznámil, že se profesor sociologie Kávús Sejjed Emámí (63) ve věznici zabil. Zatčen byl 24. ledna, pak čelil obvinění ze špionáže. Kromě íránského občanství měl i kanadské.

Íránské úřady rodině sdělily, že Emámí zemřel v pátek. Jeho syn ale nevěří, že spáchal sebevraždu. Emámí byl také ekolog a stál v čele íránské nadace na ochranu ohrožených zvířat. Zástupce justice v neděli řekl, že se Emámí k vině přiznal a že ve vazbě je dalších sedm členů jeho nadace.

„Zpráva o smrti doktora Emámího vědce a ekology šokovala. Byl to známý profesor, vynikající vědec, válečný veterán a čestný člověk,“ napsala vědecká obec v otevřeném dopise Rúhánímu. „Věrohodné nejsou zprávy ani o důvodu jeho zatčení, ani o jeho smrti. Očekáváme, že rychle zasáhnete, aby byl případ této těžké ztráty vyšetřen,“ stojí dále v listu.

Teheránský prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí řekl, že byl Emámí jedním z podezřelých ve špionážní kauze a spáchal sebevraždu, protože věděl, že mnozí svědčili proti němu. A také vzhledem k tomu, k čemu se sám přiznal.

Svaz íránských sociologů této verzi nevěří a ve svém prohlášení uvedl, že očekává vysvětlení. „Byl to velmi klidný a naprosto nepolitický člověk. Miloval Írán a přírodu,“ řekl stanici BBC jeden z íránských vědců, který Emámího dobře znal.

Prokuratura oznámila, že byla zadržena skupina lidí, kteří pod „krytím vědeckých a ekologických projektů shromažďovali tajné informace“.

V Íránu Emámího případ obnovil debatu o podezřelých úmrtích ve věznicích. Za protestů proti špatné ekonomické situaci na přelomu roku skončilo ve vazbě několik tisíc lidí a dva z nich údajně spáchali za mřížemi sebevraždu. Jejich příbuzní a známí ale tuto verzi nepřijali a žádají nezávislé vyšetření.

Emámí je druhý Íránec s občanstvím také Kanady, který zemřel v íránském vězení. V roce 2003 tam byla ubita novinářka Zahra Kazemiová. Pitva prokázala, že příčinou její smrti bylo krvácení způsobené úderem do hlavy. Zatčena byla při fotografování teheránské věznice Evín.

VIDEO: Protesty v Íránu:

Video Masové protesty v Íránu: Lidé jsou nespokojeni se situací v zemi - Twitter Armin Navabi
360p

Doporučujeme
anisamri ( 12. února 2018 14:39 )

Takový na první pohled radostný nadpis a ono nic. Už jsem se radoval, že to byl ten přihlouplý "profesor" Drahoš. Asi ještě dělá se svojí hnusnou manželkou analýzu proč to na celé čáře prohrál. Zeman znovu 2018.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa