Putin opět prezidentem? Chce ho volit 71 procent lidí, hlavní opozičník kandidovat nesmí

Autor: base, ČTK - 
8. února 2018
15:21

V březnových prezidentských volbách chce stávající hlavu státu Vladimira Putina volit 71,4 procenta Rusů. Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu ruské státní agentury VCIOM. Putin je považován za jasného favorita, což dokládají dosavadní výsledky anket.

Nynější průzkum VCIOM vypracoval na přelomu ledna a února a oproti tomu poslednímu z konce ledna si Putin polepšil o 1,5procentního bodu. Naopak v podobné anketě z poloviny ledna dosáhl nynější prezident podpory 73 procent respondentů. Voleb se chce podle aktuálního průzkumu zúčastnit 79,3 procenta oprávněných voličů, uvedla agentura TASS.

Očekává se, že Putin nebude mít vážného protikandidáta. S výrazným odstupem skončili v průzkumu na druhém místě s necelými sedmi procenty kandidát komunistů Pavel Grudinin a s 5,7 procenty hlasů šéf ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij. Televizní moderátorka Xenija Sobčaková a kandidát liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij obdrželi 1,3, respektive 0,7 procenta hlasů. Nejznámější opoziční politik Alexej Navalnyj kandidovat nesmí, protože byl pravomocně odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu.

Putin usiluje o čtvrtý mandát, svou kremelskou kariéru zahájil už v roce 2000. Výjimkou byly roky 2008 až 2012, kdy prezidentem byl Dmitrij Medveděv, místo kterého Putin zastával premiérský úřad. Bude-li Putin znovu zvolen, čeká ho na nejvyšším státním postu další šestiletý mandát.

VIDEO: Setkání Zemana s Putinem:

Video  Zeman se setkal s Putinem: Čekal stejně dlouho jako britská královna  - Blesk - Vera Renovica

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

salto ( 9. února 2018 07:59 )

Hlavní opozičník by mu sebral maximálně 0,5%, ale hlavně je asi trošku vygumovaný

balika ( 8. února 2018 17:07 )

Putin navždy!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud