Bouře uvěznila v dole na zlato tisíc horníků. „Byl to stres,“ popsali
Téměř tisíc horníků uvázlo ve středu večer v dole kvůli výpadku elektřiny a následné nefunkčnosti výtahů. Všechny se podařilo zachránit. Na povrchu je čekali jejich příbuzní, uvedla agentura AFP. Přerušení dodávky elektrické energie způsobila silná bouře, která tak uvěznila 955 lidí pod zemským povrchem.
„Byl to stres, větrání moc nefungovalo. Vedoucí k nám naštěstí dokázali dostat jídlo a vodu,“ řekl jeden ze zachráněných Mike Khonto.
Důl patří společnosti Sibanye Gold a elektřina v něm byla obnovena dnes ráno hodinu po půlnoci SEČ. Podle mluvčího dolu bylo téměř tisíc lidí na povrch vyvezeno za necelé dvě hodiny. Nikdo z horníků nebyl vážně zraněn, několik z nich je dehydratováno a má zvýšený krevní tlak. „Není to nic vážného,“ řekl mluvčí.
Horníky ještě v pracovním oblečení z místa za východu slunce odvážely autobusy. Všichni museli projít zdravotní prohlídkou a také psychologickou podporou, která byla k dispozici i příbuzným.
Doly potřebují nové generátory
„Oddechli jsme si,“ přiznala jedna z žen, která čekala na svého strýce v autě. Incident v JAR rychle vyvolal debatu o bezpečnosti dolů. „Dalo se tomu předejít, měli mít funkční generátory. Bezpečnost je to poslední, o co se starají. Zajímá je jedině, kolik se vytěží,“ sdělil agentuře AFP jeden z horníků.
Hlavní odborová organizace Cosatu chce, aby se případ vyšetřil a aby byla důlní společnost pohnána k odpovědnosti za nedbalost. „Velké národní společnosti jako Sibanye, které by měly stát v čele vytváření kultury pracovní bezpečnosti, dělají pro zabránění takových nehod velmi málo,“ oznámil důlní odborový svaz NUM.
Nehody v dolech nejsou výjimkou
Společnost Sibanye Gold se hájí tím, že tentokrát šlo o velmi neobvyklou situaci, protože bouře poškodila také generátory.
Jihoafrické doly na zlato patří k nejhlubším na světě a nehody se tam stávají často. V roce 2015 při nich přišlo o život 77 lidí. Loni v srpnu zemřelo v dole u Johannesburgu pod závalem pět horníků. Země vzhledem k vyčerpanosti zdrojů postupně těžbu omezuje.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.